Kripto Para

FINMA, Kripto İşlemleri İçin Daha Sıkı AML Kuralları Getirmek İstiyor

© Reuters.

Ortaya çıkan son haberlere göre, İsviçre Finansal Piyasa Denetim Otoritesi (FINMA), kripto işlemleri için daha katı kara para aklama (AML) kuralları getirmeyi planlıyor.

Limitler Düşüyor
Yakın zamanda yapılan açıklamalara göre, 1.000 İsviçre Frangı’nın (yaklaşık olarak 1.025 doların) üzerindeki kripto işlemleri müşteri bilgileri olmadan gerçekleşemeyecek. İsviçre’de bu limit daha önce 5.000 frank (yaklaşık 5.120 dolar) idi. FINMA, kripto para alanındaki “kara para aklama” risklerinin artması nedeniyle yeni sınırın belirlendiğini dile getirdi.

Finansman Görev Gücü’nün (FATF) yönergesini geçen Haziran ayından itibaren uygulanmaya başlayan yönergeleri 2019’un ortalarında onaylanan “uluslararası standartlar” ile de uyumun sağlanması gerektiğini belirtiyor.

Bunun yanında uluslararası kara para aklama gözlemcisi olan FATF, tanımlanamayan kripto işlemleri için maksimum 1000 dolar işlem limitini onayladı. Bu durum kripto para şirketlerinin, borsalar dahil olmak üzere, 1000 doların üzerinde işlem başlatanların müşteri bilgilerini ve bu fonların alıcıları hakkında bilgi toplaması gerektiği anlamına geliyor.

Geçtiğimiz ay Avrupa Birliği ayrıca, kripto firmalarının ve borsalarının gelişmiş müşteri tanıma (KYC) programlarını ve raporlama yükümlülüklerini takip etmesini gerektiren Beşinci Para Aklama ile Mücadele Direktifini (AMLD5) de uygulamaya koydu.

FINMA’nın Uyarıları
FINMA Aralık 2019’da yaptığı açıklamalarda vatandaşları kripto para birimlerine karşı uyarmıştı. FINMA’nın 10 Aralık’ta yayınladığı ilk yıllık risk izleme raporunda düzenleyici, Blockchain ve kripto para varlıklarının ülkenin halihazırda mevcut kara para aklama risklerini arttırdığı konusunda uyarılarda bulunmuştu. Konuyla ilgili detayları bu haberimizde sizlerle paylaşmıştık.

Ayrıca bu uyarı FINMA’nın ilk uyarısı da değil. Daha önce de kurum birkaç kez konuyla ilgili uyarılarda bulunmuştu.

Kaynak: The Block

Bu makale ilk olarak www.coin-turk.com üzerinde yaynlanmıştır

Feragat: ParaBorsa.Org would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore ParaBorsa.Org doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

ParaBorsa.Org or anyone involved with ParaBorsa.Org will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.
Source link

İlgili İçerikler

Başa dön tuşu
Kapalı