Kripto Para

G7 liderleri, 'şeffaflık, hukukun üstünlüğü, sağlam ekonomik yönetişim' temelli CBDC'ler çağrısında bulundu

Dünyanın her yerindeki ülkeler, kendi merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC) geliştirmeye ve piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Yakın tarihli bir gelişmede, Yediler Grubu gelişmiş ekonomik ulusun finans yetkilileri bu konuda kılavuz ilkeler doğrultusunda çalıştı.

, CBDC’lerin bankanın mevcut katı standartları karşılarken parasal ve finansal istikrar konusundaki görevini yerine getirme kabiliyetini “desteklemeleri ve bunlara zarar vermemeleri” gerektiği sonucuna vardılar .

G7 liderleri, diğer konuların yanı sıra gelişen teknolojiyi tartışmak için 13 Ekim’de bir araya geldi ve CBDC’lerin uygulanmasına ilişkin 13 kamu politikası ilkesi ortaya koydu. Grup, bu dijital para birimlerinin merkez bankalarının parasal ve finansal istikrarı sağlama yeteneğine destek sağlaması gerektiğini kaydetti.

Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, BirlVerge Krallık ve ABD’den oluşan grup, maliye bakanları ve merkez bankacıları tarafından ortak bir bildiri yayınladı.

“Bu konularda güçlü uluslararası koordinasyon ve işbirliği, kamu ve özel sektör inovasyonunun yerel ve sınır ötesi faydalar sağlarken kullanıcılar ve daha geniş finansal sistem için güvenli olmasını sağlamaya yardımcı olur.”

Ayrıca, bu para birimlerinin ihracının merkez bankalarının yetkilerini ihlal etmemesi gerektiğini iddia ettiler. Ayrıca, kullanıcı verilerinin korunması için gizlilik, şeffaflık ve hesap verebilirlik standartlarını da karşılamalıdır. Bildiri daha da detaylandırdı,

“Herhangi bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC), şeffaflık, hukukun üstünlüğü ve sağlam ekonomik yönetişim konusunda uzun süredir devam eden kamu taahhütlerine dayanmalıdır”

Ayrıca, yönergeler ayrıca, bu dijital para birimlerinin çıkarılması durumunda, nakdi tamamlamaları ve likit ve güvenli ödeme varlıkları gibi davranmaları ve aynı zamanda mevcut ödeme sistemlerini sabitlemeleri gerekeceğini de belirtti. Ek olarak, CBDC’ler açık, şeffaf ve rekabetçi bir şekilde çalışırken enerji açısından verimli olmalıdır.

Açıklama ayrıca, grubun “uluslararası parasal ve finansal sisteme herhangi bir zararlı yayılmayı” en aza indirmeye yönelik sorumluluğunun yanı sıra, sınır ötesi temelde tam birlikte çalışabilirliğin öneminin altını çizdi.

Temmuz ayının başlarında, Uluslararası Para Fonu, Dünya Bankası ve Uluslararası Ödemeler Bankası tarafından yayınlanan ortak bir raporda , CBDC’lerin, yetenekleri olduğu için günümüzün uluslararası ödeme sistemlerini büyük ölçüde iyileştirebileceği belirtilmişti. geleneksel finansal sisteme kıyasla daha hızlı, daha ucuz, şeffaf ve daha kapsayıcı sınır ötesi ödemeler sunmak.

G7 grubunun parçası olan ülkelerden hiçbiri, CBDC gelişimi açısından Çin’i henüz geçemedi çünkü Çin, Dijital Yuan’ın yaygın uygulamasını üstlenmeye hazır.

Ancak hem “ Britcoin ” hem de “Dijital Dolar” geliştirme sürecinin ilk aşamalarından geçmeye başladılar. İngiltere Merkez Bankası kısa süre önce CBDC’lere duyulan ihtiyaç üzerine müzakere eden bir raporu yayınlarken, Amerikan Federal Rezervi’nden bir beyaz kitabın bu ay yayınlanması bekleniyor.

 

Sorumluluk Reddi: Yukarıdaki analizin bulguları yalnızca yazarın görüşleridir ve yatırım tavsiyesi olarak alınmamalıdır.

# isim Hacim (24 saat) ülke kurulmuş Resmi internet sitesi

G7 liderleri, 'şeffaflık, hukukun üstünlüğü, sağlam ekonomik yönetişim' temelli CBDC'ler çağrısında bulundu yazısı ilk önce KoinKoine.Com üzerinde ortaya çıktı.

Source link

İlgili İçerikler

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: