EkonomiHaberlerTürkiye

Gençlerin fonlara ilgisi yüksek

Kurumsal yatırımcılar, Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD) tarafından bu yıl ilki düzenlenen; “TKYD 1.Portföy Yönetimi Zirvesi”nde bir araya geldi. Borsa İstanbul’un (BİST) ev sahipliğinde 7 Nisan Perşembe günü düzenlenen zirveye, Borsa İstanbul Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Korkmaz Ergün, Takas İstanbul Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Avşar Sungurlu’nun yanı sıra, çok sayıda sektör temsilcisi katılım gösterdi. Zirve, TKYD’nin YouTube kanalında da canlı olarak yayınlandı. Zirve, yatırım fonlarının geleceğine ilişkin önemli analiz ve öngörülerin de yapıldığı, dört ayrı panele ev sahipliği yaptı. Zirve’nin açılış konuşmasını gerçekleştiren TKYD Başkanı Mehmet Ali Ersarı, Türkiye’nin istikrarlı ve yüksek büyüme için ihtiyaç duyduğu uzun vadeli finansman kaynağını sağlamada portföy yönetim sektörünün öneminin her geçen gün arttığına işaret etti.

GSYH’NİN YÜZDE 10’U

Yatırımcı ilgisindeki artışa paralel olarak son dönemde Portföy Yönetim Sektörü’nün yönettiği varlıklarda da oldukça hızlı bir büyüme yaşandığına vurgu yapan Ersarı, 2019 yılı sonunda 284 milyar TL olan Türkiye Portföy Yönetimi Sektörü’nün, Şubat itibarıyla yüzde 141 artışla 684 milyar TL büyüklüğe ulaştığını ve sektörün bu büyüklüğü ile Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın (GSYİH) yaklaşık yüzde 10’una ulaştığını vurguladı. Ensarı; “2021 yılı sonunda 63 trilyon Euro’ya çıkan Dünya Yatırım Fonları varlıkları da önümüzdeki potansiyeli bizlere net olarak gösteriyor” dedi.

ÖZEL SEKTÖRE 200 MİLYAR TL

Bu haliyle Türkiye Portföy Yönetim Sektörü’nün finansal sistem içindeki ağırlığının da oldukça önemli bir noktaya ulaştığını belirten Ersarı, piyasalardaki derinliğin ve dolayısıyla finansal istikrarın olmazsa olmaz paydaşlarından biri haline geldiğini söyledi. Portföy Yönetimi Sektörü’nün yarattığı uzun vadeli finansman olanakları ile şirketlere ve ülke ekonomisine de önemli değer kattığını belirten Ersarı; “TKYD olarak portföy yönetim sektörünün büyümesi ve ülke ekonomisine sağladığı katma değerin artırılması için yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Portföy Yönetimi sektörü gerek borç, gerekse sermaye olarak özel sektöre yaklaşık 200 milyar TL kaynak desteği sağlar noktaya gelmiş durumda. Geldiğimiz noktada sektörümüzün artık reel ekonominin finansmanında daha etkin olarak konumlanmaya başladığını görüyoruz” şeklinde açıklamada bulundu.

YATIRIM KAVRAMI YENİDEN ŞEKİLLENDİ

Yeni teknolojilerin gelişimi ve sunduğu fırsatların iş yapma biçimlerinden, günlük alışkanlıklar ve hatta yatırım davranışlarına kadar tüm yaşam anlayışını kökten değiştirdiğini de ifade eden Ersarı, bu konuda şunlara değindi: “Dünyada tüm endüstrilerde olduğu gibi bu süreç, “yatırım” kavramını da yeniden şekillendiriyor. Bu dönüşüm, yatırımcıların tercihlerini de etkiliyor. Mevcut yatırım koşulları, yeni nesil finansal teknolojiler ve öne çıkan yeni temalar sayesinde, başta yatırım fonları olmak üzere sermaye piyasalarına olan ilgi güçleniyor”

Zirvede bir konuşma yapan Hazine ve Maliye Bakanlığı Finansal Araçlar ve Analiz Dairesi Daire Başkanı Haldun Nigiz, portföy yönetim şirketlerinin yönettiği varlık portföyünün 690 milyar TL’ye ulaştığını vurgulayarak bu büyümede, Türkiye Elektronik Fon Alım Satım Platformu’nun (TEFAS) etkisinin yadsınamayacağını belirtti.


Source link

İlgili İçerikler

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: