Kripto Para

Global X, Bitcoin ETF için SEC’in onayını arayan son kişi oldu

[ad_1]

New York merkezli küresel borsada işlem gören fon sağlayıcısı olan Global X ETF’ler, bir Bitcoin ETF için başvurusunda bulunduktan sonra bugün haberlerde yer alıyor. ETF’lerin küresel sağlayıcısı 21 Temmuz’da ABD SEC’e başvurdu ve onaylanması halinde Global X Bitcoin Trust adı altında mevcut olacağını ve CBOE BZX borsasında işlem göreceğini önerdi.

Şirketin başvurusuna göre Bank of New York Mellon, Trust’ın yöneticisi olarak görev yapacak. Yönetici, Trust’ın NAV’sini ve Trust’ın net varlıklarını hesaplamak da dahil olmak üzere, Trust’ın bakımı ve operasyonları için gerekli idari, vergi ve muhasebe hizmetleri ile finansal raporlamayı sağlar.

Tröstün amacı, onaylanması halinde,

“… (to) bitcoin fiyatının performansını Trust’ın operasyonlarının giderlerinden daha az yansıtır. Güven, herhangi bir kıyaslama veya endeksin performansını yansıtmaya çalışmayacaktır.”

Global X, sorumlusunun adını henüz açıklamamış olsa da, New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı tarafından dijital varlık saklama hizmeti sağlamak üzere yetkilendirilmiş sınırlı amaçlı bir güven şirketi olduğunu belirtti. Dosyaya göre, Tröst, bir tasfiye veya belirtilen olağanüstü durumlar dışında, Bitcoin’i doğrudan satın alamaz veya satamaz.

Bununla birlikte, fiyatların düştüğü bu dönemde Bitcoin’e ilgi gösteren tek kurum Global X değil. Geçtiğimiz birkaç ay boyunca, Bitcoin ETF teklifleri bu yıl bir düzinenin üzerine çıktı ve Fidelity, Wisdom Tree ve VanEck gibi isimler de ilgi gösterdi.

Bununla birlikte, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Wisdom Tree, VanEck ve Skybridge Capital’den olanlar da dahil olmak üzere şimdiye kadar üç ETF başvurusu hakkındaki kararını erteledi .

Burada, SEC’in yukarıda bahsedilen ürün hakkında kamuoyu aramak için harekete geçtiğini belirtmekte fayda var. Ne yazık ki, bunun yaptığı karar bir kez daha zorlandı ve SEC Komiseri Hester Pierce dahil olmak üzere kripto endüstrisinde birçok kişiyi tedirgin etti.

Pierce, Amerika BirlVerge Devletleri’ndeki kripto para birimleriyle ilgili düzenleyici netliğin eksikliği konusunda sesini yükseltti. Kanada gibi diğer ülkelerin birkaç ay önce ilk ETF’sini onaylamasıyla birlikte, ABD’nin geride kalmaması için baskı artıyor. Peirce’e göre,

“Birini henüz onaylamadığımız ve diğer ülkelerin ilerlediği bu durumda olacağımı asla hayal edemezdim.”

Komiser ayrıca, kripto endüstrisinin herkesten farklı bir dizi kuralla oynamaya zorlandığına ve ajansın belki de sorumluluk alanını aştığına dair endişelerini dile getirdi.

Sektörün SEC’in kararsızlığı karşısında sabırsızlanmasıyla, Grayscale CEO’su Michael Sonnenshein kısa süre önce bir Bitcoin ETF’nin onaylanmasının sadece bir zaman meselesi olduğu yorumunu yaptı. Aslında, Grayscale kısa süre önce ABD bankacılık devi BNY Mellon ile ortaklık kurdu ve GBTC’nin ETF’ye ‘beklenen’ dönüştürülmesinden sonra GBTC için hizmetler sunacak.

Sorumluluk Reddi: Yukarıdaki analizin bulguları yalnızca yazarın görüşleridir ve yatırım tavsiyesi olarak alınmamalıdır.

[ad_2]
Source link

İlgili İçerikler

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: