Kripto Para

Güney Kore: Bithumb’ın son bağları koparması, son düzenlemelere gölge düşürüyor

Güney Kore’de kısa süre önce tanıtılan kripto düzenlemeleri, uzaydaki şirketler için bir takım sorunlar yarattı. Bithumb tarafından düzenleyici gerekliliklere uymak için atılan çok sayıda büyük adımın ardından, Güney Kore’nin en büyük kripto borsası şimdi yurtdışındaki borsa platformlarıyla bağlarını kesmeye karar verdi.

Resmi bir duyurusuna göre, borsa Bithumb Global ve Bithumb Singapur ile Ticari Marka Lisans Sözleşmesini feshetmeye karar verdi. Bu platformların, sözleşmeleri 30 Temmuz’da sona erdikten sonra Bithumb’ın adını kullanmasına artık izin verilmeyecek. Bunun, gelecekte kara para aklama soruşturmalarıyla herhangi bir bağlantıdan kaçınmak için yapıldığı bildiriliyor.

Mart ayının başlarında, Güney Koreli mali düzenleyiciler yabancı merkezli borsalardan Kore Wonu kullanıyorlarsa ülkenin kara para aklamayla mücadele (AML) kuruluşuna kaydolmalarını istedi. Altı aylık bir ihbar süresi olan revize edilen yasa, bankalardan yatırımcılara gerçek isimli hesaplar vermelerini istedi, böylece bu hesapların insani kullanımının doğrulanabilmesi sağlandı. Bu, bankaları kripto borsalarıyla ilişkili riskleri analiz etmekten sorumlu tuttu.

Bu, küçük çaplı borsaların bankacılık ortaklarını kaybetmesine neden oldu, bu kuruluşlar, revize edilen yönergeleri izlemedikleri takdirde ticaret için para çekmeleri askıya alındı. Kara para aklama soruşturmasının gerçekleşmesi durumunda karlılığı riske değer olarak değerlendirmeyen birçok banka, kısa bir süre sonra adımlarını kripto alanından geri çekti.

Aynı şeyi takiben, Bithumb ve Upbit dahil olmak üzere ülkedeki ‘Big 4’ kripto borsalarından ikisi ve diğer küçük borsalar birkaç feshedilmiş veya küçük zamanlı altcoini listeden çıkardı onların izleme listesi. CoinMarketCap’e göre, özellikle Güney Korelilerin BTC’den çok daha fazla altcoin ticareti yaptıkları bilindiği için bu tartışmalı bir karardı.

Ayrıca, Temmuz ayının başlarında Bithumb’un 13 Ağustos’tan itibaren denizaşırı yatırımcılardan gelen kayıt taleplerini kabul etmeyi bırakacağı bildirildi. Ayrıca, kara para aklama izleme listesine eklenen dört ülkede daha yerlVerge yatırımcıların erişimini de engelleyecek.

Aynı zamanda, Bithumb da çalışanlarının platformda işlem yapmasını engelleyeceğini duyurdu. Bunun, çalışanların borsadan yararlanmalarını ve haksız ticaret uygulamalarına katılmalarını engelleyerek “şeffaf operasyonu sağlamak” için yapıldığı bildiriliyor.

Bu adımların arkasındaki fikir nedir? Eh, bu önlemler, risk değerlendirmesi yüksek çıkarsa, ülkenin en büyük dört borsasının bankadan çekilme riski altında olduğu fikriyle destekleniyor. Bankaların bu borsalarla ilişkilerini sürdürme veya kesme kararı, Kore Mali İstihbarat Birimi’ne kaydolmalarına izin verilip verilmeyeceğine karar verecek.

Yerli ticari bankalarla ortaklıklar takas için geçse bile, yetkililerin revize edilmiş AML ve KYC kurallarına uymadıklarını düşünmeleri durumunda yine de lisanslı bir kayıt alamama riskini taşırlar. Bu, ülkedeki borsaları tehlikeli bir durumda bıraktı, küçük borsalar muhtemelen silindi ve daha büyük borsalar finansal kurumları etkilemek için geriye doğru eğilmek zorunda kaldı.

Sorumluluk Reddi: Yukarıdaki analizin bulguları yalnızca yazarın görüşleridir ve yatırım tavsiyesi olarak alınmamalıdır.


Source link

İlgili İçerikler

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: