Emtia ve Vadeli İşlemler

Ham Petrol, Üreticilerin Kesinti Konusundaki Tereddütleri ile Düşüşte

© Reuters.

Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Çin’deki salgının enerji talebini vurması ile negatif eğilimini sürdüren petrol, Pazartesi günü düşük işlem gördü. Majör üreticilerin üretim kesintilerinin zamanlaması ve kapsamına ilişkin şüpheler devam ediyor.

%0,1 düşüşle 50,30 dolar olurken, %0,3 kayıpla 54,30 dolardan işlem gördü.

Geçen hafta petrol art arda beşinci haftalık kaybını yaşadı. Beş haftanın toplam kaybı her iki gösterge için de %22 üzerinde oldu ve onları ayı piyasasında bıraktı.

Koronavirüs salgını yavaşlama işaretleri göstermiyor; hastalıktan kaynaklı ölümler yaklaşık 20 yıl önceki SARS salgınını resmi olarak aştı; anakaradaki toplam ölü sayısı 900’ü geçti ve etkilenen kişi sayısı 40.000’in üzerinde. Uzun bir Yeni Yıl tatilinin ardından Çin’deki çalışanlar ülke çapındaki ofis ve fabrikalara geri dönse de pek çok işyeri kapalı ve çoğu beyaz yakalı çalışan evden çalışacak.

Çin’in zaten yavaşlayan ekonomisi üzerindeki etki ağır oldu, Goldman Sachs (NYSE:) ilk çeyrek GSYH tahminini %5,6’dan %4’e indirerek daha büyük bir düşüşün de olası olduğunu söyledi.

ING analistleri bir araştırma notunda, “Çin Yeni Yılının ardından koronavirüsün petrol talebi üzerindeki etkisi daha da netleşti” dedi. “Shandong’daki bağımsız rafineriler için rafineri işletme oranı 7 Şubat ile beraber %50,33 seviyesinde ama geçen yıl bu oran %64,56 idi.”

“Bu kesintiler son iki haftadır ülkedeki stoklarında büyük bir artışa yol açtı. Shandong ham petrol stokları 7 Şubat ile beraber 11,57 milyon birim artarak toplamda 51,69 milyon birime ulaştı.”

Denklemin arz yönüne bakarsak, Cuma günü yayınlanan Platts’in OPEC üyelerinin son üretim seviyelerine ilişkin anketi, blokun üretiminde günlük 470.000 varil düşüş olduğunu gösterdi.

Bu düşüş petrol fiyatlarını desteklemek için yeterli değil çünkü OPEC ve müttefiklerinin geçen hafta teklif ettiği günlük 600.000 varil ek kesinti kararını destekleyip desteklemeyeceğine ilişkin Rusya’dan gelen tek bir kelime yok.

Ayrıca ING’ye göre, Mart ayının başı için planlanan olağanüstü toplantının erken bir tarihe alınıp alınmayacağına ilişkin şüpheler de artıyor. Azerbaycan enerji bakanı erken bir toplantının “olası olmadığı” yorumunu yaptı.

Feragat: ParaBorsa.Org would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore ParaBorsa.Org doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

ParaBorsa.Org or anyone involved with ParaBorsa.Org will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.
Source link

İlgili İçerikler

Başa dön tuşu
Kapalı