Kripto Para

Hindistan: Binance tarafından satın alınan WazirX, ‘kara para aklama için güvenli liman’ olduğunu iddia eden gösteri nedeni bildirimi aldı

Hindistan’ın İcra Müdürlüğü, Cuma günü, Hindistan kripto borsası WazirX’e, Rs değerinde kripto para birimleri içeren işlemler için FEMA yönergelerini ihlal ettiği için bir gösteri nedeni bildirimi yayınladı. 2.790.74 crore (yaklaşık 381.862.278 $).

ED, Çin’e ait yasadışı çevrimiçi bahis uygulamalarına yönelik devam eden bir kara para aklama soruşturması temelinde FEMA soruşturmasını başlattı.  

Resmi olarak kayıtlı kuruluş M/s Zanmai Labs Pvt Ltd, 2017 yılında yerli bir Hint kripto girişimi olarak kuruldu ve müdürler – Nischal Shetty ve Sameer Hanuman Mhatre ED’nin bildiriminde çağrıldı. Burada, küresel kripto borsası Binance’in WazirX’i 2019’daki kuruluşundan iki yıl sonra satın aldığı belirtilmelidir.  

ED’nin açıklaması vurgulandı,  

“Soruşturma sırasında, sanık Çin vatandaşlarının Rs değerinde suç gelirlerini akladığı görüldü. INR mevduatlarını kripto para birimi Tether’e (USDT) dönüştürerek ve ardından yurtdışından alınan talimatlara göre Binance Cüzdanlarına aktararak yaklaşık 57 crore.”

İnceleme ajansına göre, WazirX, CC’lerin INR ile değişimi ve bunun tersi dahil olmak üzere, kriptoyla ilgili çok çeşitli işlemler sunar; CC’lerin değişimi; Kişiden Kişiye (P2P) işlemler; ve hatta havuz hesaplarında tutulan kripto para biriminin yabancılar tarafından yabancı yerlerde tutulabilecek diğer borsaların cüzdanlarına aktarılması/alınması.

ED ayrıca WazirX’in gerekli belgeleri toplamadığını ve bunun karşılığında zorunlu Kara Para Aklamanın Önlenmesi (ALM) ve Terörizmin Finansmanıyla Mücadele (CFT) kurallarını ve FEMA yönergelerini ihlal ettiğini iddia etti.

“Soruşturma kapsamında, WazirX kullanıcıları, havuz hesabı aracılığıyla Binance hesaplarından 880 crore değerinde gelen kripto para birimini aldı ve Binance hesaplarına 1,400 crore değerinde kripto para aktardı. Bu işlemlerin hiçbiri herhangi bir denetim veya soruşturma için blok zincirinde mevcut değil.”

Burada, Hindistan’daki kripto düzenlemelerinin şu anda çok sisli olduğunu belirtmekte fayda var. Aynı şeyi vurgulayan bir kullanıcı, tweet atarak gelişmeye tepki gösterdi, 

Sorumluluk Reddi: Yukarıdaki analizin bulguları yalnızca yazarın görüşleridir ve yatırım tavsiyesi olarak alınmamalıdır.
Source link

İlgili İçerikler

Başa dön tuşu
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: