EkonomiHaberlerTürkiye

Hindistan, Kashmir tartışmasından dolayı Malezya ve Türkiye’den ithalatı azaltmayı planlıyor


Hindistan, Kashmir tartışmasından dolayı Malezya ve Türkiye’den ithalatı azaltmayı planlıyor

Hindistan, Kashmir’e yönelik eleştirilere ilişkin iki Müslüman ülkeyi hedef alarak, Türkiye’den bazı ürünlerin ithalatı ile Malezya’dan palm yağı, gaz, petrol ve diğer ürünlerin ithalatına ilişkin engelleri genişletmeyi planlıyor.

Dünyanın en büyük yemeklik sıvı yağ alıcısı konumunda olan Hindistan, ithalatçılara başka ülkelerden ithalat yapmalarını isteyerek Malezya’dan palm yağı ithalatını durdurdu. Reuters’a konuşan hükümet yetkililerine göre, Yeni Delhi Malezya’dan mikroişlemci, bilgisayar parçaları, sıvılaştırılmış doğal gaz, külçe alüminyum ve petrol alımını kısıtlamayı planlıyor.

Bir hükümet yetkilisine göre ise, hükümet Türkiye’den petrol ve demir çelik ürünleri ithalatını kısıtlamayı da planlıyor. Müslümanların çoğunlukta bulunduğu Kashmir, kısmi olarak her iki ülke tarafından yönetiliyor, ancak Hindistan ve Pakistan tarafından tamamen kendilerine ait olduğu iddia ediliyor.

Endonezya’dan sonra dünya’nın ikinci büyük palm yağı üreticisi ve ihracatçısı Malezya ile Hindistan arasındaki gerilim, başbakan Mahattir’in, Müslümanlara karşı ayırımcılık yaptığını söyleyerek yeni vatandaşlık kanununu eleştirmesinden sonra daha fazla arttı. Diğer taraftan, Türkiye nükleer silahların üretiminde kullanılan maddelerin ihracatını kontrol eden Nükleer Tedarikçiler Grubu’nun üyeliği gibi konularda Pakistan’ın yanında yer aldı.

Hindistan ticaret verileri, hem Malezya hem de Türkiye’den tüm ithalatın geçen yıl gerilediğini gösteriyor.

 

Source link

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu