Kripto Para

‘Hindistan’ın CBDC’sinin zamanı yaklaştı’, ancak RBI neden Bitcoin’i uzak tutuyor?

Hint kripto para topluluğu, düzenleyici netlik eksikliğiyle aktif olarak mücadele ediyor, ancak hükümet dijital rupinin geliştirilmesi konusunda daha hevesli görünüyor. Bugün, Hindistan Merkez Bankası ileriye doğru büyük bir adım daha attı ve yeni ortaya çıkan dijital rupi projesine ışık tuttu. Bunu yaparken, RBI, raporlara göre Hindistan’ın merkez bankası dijital para biriminin [CBDC] namı diğer Dijital Rupisinin “aşamalı tanıtımını” duyurdu.

Vali Yardımcısı T Rabi Sankar’a göre, RBI, kapsamını ve yasal çerçevesini değerlendirdikten sonra dijital rupinin aşamalı tanıtımı için çalışıyor. Yetkili, söz konusu CBDC’nin muhtemelen nakit ve diğer dijital ödeme biçimleriyle birlikte var olacağını açıklayarak,

ekledi.

“Her fikir kendi zamanını beklemek zorundadır ve belki de (Hindistan’ın) CBDC’sinin zamanı yakındır. Riskleri dikkatlice değerlendirdik ve RBI’nin çabası, biz ilerledikçe, Hindistan’ın CBDC’sinin dünyanın ödeme sistemlerindeki liderlik konumunu yineleyebilmesidir.”

Aslında Sankar, CBDC’nin dünyadaki merkez bankalarının hepsinin olmasa da çoğunun “cephanesinin” bir parçası olacağını söylemeye devam etti. “Ayarlanmış ve nüanslı yaklaşıma” bağlı kalmak, hem çizim tahtasında hem de paydaş istişarelerinde dikkate alınacaktır.

RBI, bir CBDC’nin temelini incelemek ve anlamak için çok zaman harcadı, diye ekledi Vali Yardımcısı. Bununla birlikte, bir CBDC başlatmadan önce mevcut yasada, RBI Yasasının 24, 25 ve 26. Bölümlerinde, 2011 Kripto Para Yasası hükümlerinde, Döviz Yönetimi Yasasında ve Bilgi İşlem Yasasının hükümlerinde yapılan değişiklikler de dahil olmak üzere değişiklikler yapılması gerekecektir. Teknoloji Yasası.

Hindistan’ın bankacılık ve para sistemlerinde bozulmayı önlemenin yolu aşamalı bir giriş olacaktır, dedi.

“Toptan ve perakende segmentler için dünya çapında farklı merkez bankaları tarafından önerilen özel amaçlı CBDC’leri inceledik. Nüfus ölçeği için genel amaçlı bir CBDC’nin piyasaya sürülmesi düşünülüyor ve RBI aşamalı bir giriş stratejisi için çalışıyor ve Hindistan’ın bankacılık ve para sistemlerinde çok az veya hiç kesinti olmadan kullanım örneklerini inceliyor.”

Sankar, CBDC kullanımı konusunda olumlu olsa da, Başkan Yardımcısı dünyanın en büyük kripto para biriminin RBI’nin para birimi tanımına uymadığını iddia ederek Bitcoin hayranı değil. Bunu “egemen ekonomi” için bir risk olarak nitelendirerek, merkez bankalarının bunun yerine CBDC’leri denediğini belirtti.

RBI’nin CBDC’lerle ilgili coşkusu, onu dijital bir fiat geliştirmek için küresel yarışa sokuyor, ancak Bitcoin ve diğer kriptolar için şevk eksikliği, onu teknolojinin potansiyelini gerçekleştirmekten uzak tutmuş olabilir. Hindistan’daki kripto para borsaları ve işletmeler, açık bir tartışma ve net yönergeler için hükümete baskı yapıyor, ancak ülkenin resmi konumu belirsizliğini koruyor.

Sorumluluk Reddi: Yukarıdaki analizin bulguları yalnızca yazarın görüşleridir ve yatırım tavsiyesi olarak alınmamalıdır.


Source link

İlgili İçerikler

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: