Kripto Para

IMF son raporunda kripto endüstrisinin risklerine yer verdi

© Reuters.

Investing.com – Uluslararası Para Fonu (IMF), dün yayımladığı küresel finansal istikrar raporunda kripto para piyasalarının global ekonomi üzerindeki olası risklerine değindi. Raporda özellikle stabilcoin’ler üzerinde durulurken kripto para endüstrisinin bir bütün olarak küresel anlamda düzenlenmesi gerekliliğinden bahsediliyor. 

IMF, kripto paraların düzenlenmesi tavsiyesinde bulundu

Kripto para endüstrisi her geçen gün büyümeye devam ederken geleneksel finans alanında da sesler yükselmeye başladı. IMF’nin de son küresel finansal istikrar raporunda üzerinde durduğu gibi yasalarla kuralları belirlenmiş bir kripto endüstrisi, uzun zamandır küresel finans piyasasının ortak çağrısı olarak kalmaya devam ediyor. Bunun yanında dünya çapında birçok merkez bankası dijital finansa ayak uydurma anlayışı içinde itibari paralarının merkezi bir yapıya sahip dijital formlarını (CBDC) oluşturma çalışmalarına devam ediyor.

Tüm bu gelişmeler devam ederken IMF yayınladığı raporda kripto ekosisteminin yeni fırsatlar sunması yanında bazı zorlukları da beraberinde getirdiğine vurgu yapıyor. Kuruluşa göre  kripto borsaları ve merkezsiz finans, çeşitli yatırımcı profilleri için önemli bir risk teşkil ediyor.

IMF’ye göre stabilcoin’ler dünya ekonomisi için risk teşkil ediyor

IMF’nin risk olarak gördüğü diğer bir konu ise stabilcoin rezerv yapısı. Rapor, nakit ve benzeri varlıklara dayanan stabilcoin’lerin piyasa volatilitesine karşı dayanaksız olabileceği konusunda uyarı içeriyor. Buna örnek olarak bu özellikteki kripto varlık rezerv yapısının yatırımcıların ani ve toplu satışlarına karşı yetersiz kalabileceğine vurgu yapılıyor. Çözüm olarak ise stabilcoin ihraççılarının bankalar ve sermaye piyasası yasalarıyla aynı kurallara tabi tutulmasını öneriyor.

Raporda üzerinde durulan diğer bir konu ise gelişmekte olan ülkeler arasında artan kripto para kullanımı. Gelişmekte olan bazı ülkelerin kripto ile ekonomilerini güçlendirme çabalarının da çeşitli riskler taşıdığı düşünülürken bu konudaki endişeler dile getirildi. 

IMF, raporda bu risklere örnek olarak likidite krizi, istikrarsız bir ekonomiye dönüşüm, merkez bankalarının para politikalarını belirleme de zorluklar yaşaması gibi sorunların baş gösterebileceğine değindi. Her ne kadar raporda El Salvador’un adı geçmese de gelişmekte olan ülkelerin kriptoya yönelmesinden bahsedilirken Bitcoin’i yakın zamanda yasal ödeme aracı olarak kabul eden El Salvador’a atıfta bulunuldu.

IMF raporu ayrıca ülke hükümetlerine bazı tavsiyelerde içeriyordu. Bu tavsiyeler arasında para politikalarını güçlendirmek, merkez bankası bağımsızlığını korumak ve kripto talebini ortadan kaldırmak için önlemler alınması en dikkat çekici olanlarıydı.

Kripto talebini azaltmak için öneri: CBDC

IMF, özellikle ülkelerin merkezi yapıdaki kripto talebini ortadan kaldırmak için ve aynı zamanda bu yeni finansal teknolojiden yararlanmak için merkez bankası dijital parası (CBDC) formlarının hayata geçirilmesini tavsiye etti. Uluslararası Para Fonu’na göre merkezi dijital paralarla yeni finansal teknolojinin sunduğu avantajlar, (daha düşük maliyet, daha hızlı işlemler) kripto talebini azaltabilir.

Kripto para birimlerinin geniş çapta benimsenmesine yer verildiği raporda ayrıca dünya ekonomisinin son aylarda yaşadığı zorluklar olan koronavirüs pandemisi ve iklim değişikliği konularına da yer verdi. 

Yazar: Günay Caymaz

Feragat: ParaBorsa.Org would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore ParaBorsa.Org doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.ParaBorsa.Org or anyone involved with ParaBorsa.Org will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.

Source link

İlgili İçerikler

Başa dön tuşu