EkonomiHaberlerTürkiye

IMF’ye 650 milyar dolarlık ek kaynak

Dünyanın en büyük ekonomilerinin maliye bakanları ve merkez bankası başkanları, kırılgan ülkelerin salgın ile mücadele edebilmesi için Uluslararası Para Fonu’nun ( IMF) kaynaklarının yeni SDR tahsisi ile 650 milyar dolar artırılmasına karar verdiklerini açıklayacaklar.

Dünyanın 20 büyük ekonomisinin maliye bakanları ve merkez bankası başkanlarının toplantısından sonra yayımlanacak
bildirinin taslağına, beş yıl önce Trump yönetiminin ısrarı sonucu çıkarılan uluslararası ticarette korumacılıkla mücadele edilmesi ifadesi tekrar eklendi.

Reuters tarafından görülen bildiri taslağında iklim değişikliği konusundaki dilin katılaştığı gözlendi. Taslakta, küresel ekonomik toparlanmanın kırılgan olduğu ve aşağı yönlü risklere maruz kaldığı belirtilirken, G20 maliye bakanlarının istihdamı korumak ve küresel ekonomik toparlanmayı desteklemek için tüm politika araçlarını kullanmaya kararlı oldukları ifade edildi.

Taslakta, G20 maliye bakanlarının yıl ortasına kadar uluslararası şirketlerin vergilendirilmesi konusunda küresel kuralları belirlemeye kararlı oldukları da dile getirildi. Ayrıca G20 ülkelerinin COVID-19’a karşı aşılamayı küresel kamusal fayda olarak gördükleri de ifade edildi.


Source link

İlgili İçerikler

Başa dön tuşu
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: