Kripto Para

İngiltere’de CBDC çalışmalarını desteklemek için bağımsız Dijital Pound Vakfı kuruldu

© Reuters.

Investing.com – Bir grup kripto savunucusu ve şirket tarafından Dijital Pound Vakfı kurulduğu duyuruldu. Vakfın Birleşik Krallık sınırlarında merkez bankası dijital parası (CBDC) ve dijital para ekosistemini desteklemek için faaliyete geçtiği belirtildi. 

Bağımsız bir forum olarak oluşturulan yapı, 22 Haziran 2021 tarihinde çekirdek üye grubu tarafından kurulsa da şimdi vakfa katılan önemli isim ve şirketlerle faaliyetlerini hızlandırmaya başladı. Vakfın temel amacı, Birleşik Krallık’ta yenilikçi dijital ekonominin benimsenmesi ve topluma geçiş aşamasının temellerini oluşturmak. Bu bağlamda ülkenin para birimi poundun dijital formunun bu sürece önemli katkılar sağlayacağına inanıyorlar.

Bugün yapılan lansman duyurusunda ise , , Accenture, Billon Group, CGI Group, Electroneum, Quant gibi önemli şirketlerin vakıf üyeleri arasında olduğu bildirildi.

Dijital Pound Vakfı bağımsız bir kuruluş olarak çalışmalarını sürdürecek

Vakıf, duyuruda Bank for International Settlements tarafından yapılan araştırmaya atıfta bulundu. Bu araştırma, dünya nüfusunun yüzde 20’sini temsil eden ve ankete katılan merkez bankalarının yüzde 10’unun önümüzdeki 3 yıl içerisinde veya daha yakın bir süreçte genel halk kullanımı için bir merkez bankası dijital parası (CBDC) çıkarabileceğine işaret ediyor. Buna göre İngiltere’nin hızla gelişen dijital ekonomide yerini alması ve küresel rekabette liderliğini sürdürebilmesi için dijital para için sağlıklı bir ortamın oluşturulması gerekliliğine savunuyorlar. 

Diğer yandan Birleşik Krallık’ta CBDC’ler için zaten bir takım çalışmaların sürdürüldüğü biliniyor. Bu bağlamda İngiltere Merkez Bankası, 3. taraflardan oluşan iki ayrı araştırma grubu kurdu ve aralarında ,  ve gibi önemli kuruluşların bulunduğu gruplar, bu yönde araştırmalarına devam ediyorlar. Dijital Pound Vakfı ise bağımsız bir kuruluş olarak dikkat çekiyor ve kripto ekosisteminden önemli isim ve şirketlerin vakfa üye olmasıyla sürece daha verimli bir katkı sağlayabileceklerine inanıyorlar. 

Özellikle vakıf üyeleri arasına Ripple ve Avalanche’ın dahil olması, Dijital Pound vakfı araştırmalarına çok önemli katkılar sağlayabilir. Ripple, Blockchain tabanlı olarak küresel dijital ödeme sistemleri konusunda kendini kanıtlamış bir şirket ve son olarak Bhutan Merkez Bankası ile bir pilot CBDC çalışması için anlaşma yapıldı. Diğer yandan her geçen gün büyüyen ve gelişen ağıyla Avalanche, bir merkez bankası dijital parası oluşumuna ciddi katkılar sağlayabilir.

Merkez bankaları arasında CBDC yarışı devam ediyor

Merkez bankaları, dijital ekonomiye geçiş konusunda hem fikir olurken CBDC çalışmalarının hız kazanmaya başladığı görülüyor. Bu alanda en ciddi adım, şu ana kadar dijital yuanı çıkaran Çin tarafından atıldı. Ayrıca Türkiye’de geçtiğimiz günlerde dijital lira için önemli bir adım attı. Geçen ay yapılan duyuruda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Aselsan (IS:), Havelsan ve Tübitak-Bilgem ile birlikte “Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu”nu oluşturduğunu açıkladı. 

CBDC’ler konusunda diğer önemli bir gelişme ise IMF’nin son yayınladığı küresel finansal istikrar raporundan geldi. Raporda kripto endüstrisinin küresel finans sistemi üzerindeki risklerine değinilirken IMF, kripto talebinin azaltılması için merkez bankalarına dijital para çıkarma önerisinde bulundu.

Yazar: Günay Caymaz

Feragat: ParaBorsa.Org would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore ParaBorsa.Org doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.ParaBorsa.Org or anyone involved with ParaBorsa.Org will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.

Source link

İlgili İçerikler

Başa dön tuşu