Kripto Para

İran Kripto Madencilerine Lisans Verdi


© Reuters.

Bir Orta Doğu ülkesi olan İran’ın ülkedeki kripto para madencilerine 1000’den fazla lisans verdiği ortaya çıktı.

Madencilik Lisansları
Financial Tribune’ün yakın tarihli bir haberine göre, bilgi ve iletişim teknolojisi (BİT) sektörünü temsil eden bir İran STK’sı olan ICT Guild Organizasyonu’ndan bir yetkili olduğunu belirten temsilci yaptığı açıklamalarda lisansların İran Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanlığı tarafından verildiğini belirtti.

Bunun yanında Yetkili Amir Hossein Saeedi Naeini, kripto para madenciliği endüstrisinin İran ekonomisine 8.5 milyar dolar ek getiri sağlama potansiyeline sahip olduğunu dile getirdi.

Madencilik İran’da Yasal
Daha önce bu haberimizde de sizlerle paylaştığımız gibi İran, geçen Haziran ayında kripto para madenciliğini yasallaştırdı.Bunun yanında ülke ucuz güç nedeniyle madenciler için “çekici bir alan” olarak nitelendiriliyor.

Öte yandan madencilerden bir kilowatt saat (kWh) enerji için yalnızca 0,11 ABD doları ücret alınıyor. Bununla birlikte, en yoğun yaz sezonunda (Haziran – Eylül) ücretler, kWh başına 0,46 dolara kadar yükselmişti.

Naeini’ye göre, “sıkı düzenlemeler ve yüksek enerji maliyetleri” sebebiyle kripto madenciliği sektörü özellikle küçük yatırımcılar için avantajını kaybediyor. Bu sebeple yetkiliye göre, İran’da şu anda sınırlı sayıda maden çiftliği faaliyet gösteriyor.

Öte yandan uygulanan sübvansiyonlu enerji daha önce İran’ın ulusal şebekesine baskı uygulayarak ülkede enerji tüketiminde %7’lik bir artışa neden olduğu için güç tarifelerini Kasım ayında kesinleştirdi.

Bunların yanında İran, kripto para birimlerini yasal teklif olarak tanımıyor.

Kaynak: The Block

Bu makale ilk olarak www.coin-turk.com üzerinde yaynlanmıştır

Feragat: ParaBorsa.Org would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore ParaBorsa.Org doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

ParaBorsa.Org or anyone involved with ParaBorsa.Org will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.

Source link

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu