Kripto Para

İşte Bitcoin Lightning’in ‘geri dönüşünün’ arkasındaki tam hikaye

Bir zamanlar Bitcoin’i ölçeklendirmenin bir sonraki gelişim adımı olduğu bir dönem vardı. 2018’de Bitcoin Lightning Network’ün yükselişini hızlandırdı. Ancak zamanla L2 ödeme protokolünün heyecanı ve işlevselliği uzak bir anı haline geldi. Değer deposu anlatısı ya da Bitcoin ‘dijital altın’ olarak adlandırılsın, pek çok spekülatör artık bir işlem modu olarak kimlik bilgileri konusunda endişeli değil.

Şubat 2020 ve 2021 arasında, toplam kapasitesi 886 BTC’den sadece 1095’e (%23) yükselen büyümesi de tam olarak muhteşem değildi. Yine de, birkaç değişiklik olduğu için şimşek durumuna bir kez daha bakmanın zamanı gelmiş olabilir.

Bitcoin Lightning geri döndü

Kaynak: Arcane Research

Mart 2021’in başından bu yana, Lightning Network’te kilitli olan Bitcoin’ler parabolik olarak yükseldi ve yazının yazıldığı sırada 1095 BTC’yi 2087.87 BTC’ye neredeyse ikiye katladı. Düğüm sayısı da ikiye katlanarak 23.880’e yükseldi. Bu yazı yazılırken 1ml.com üzerinde de önemli sayıda kanal gözlendi ve bu sayı 60.978’e yükseldi.

Şu anda, Lightning aynı büyüme oranını koruyabilirse, L2 ölçeklendirme çözümü Mart 2022’ye kadar 10.000 BTC’lik bir kapasiteyi aşacaktır.

Şimdi, küçük Bitcoin işlemlerini aktarmak için yıldırım kanalı kullanılıyor. Dahası, yeniden canlanma döneminde 0,01-1 BTC arasında tutan Bitcoin adreslerinin sayısı da arttı.

Kaynak: Coinmetrics

11 Mayıs’ta 0.01-1 BTC tutan 8.17 milyon adres vardı. Ancak 28 Temmuz’da 0.01-1 BTC tutan 8.25 milyon adres vardı.

Bu büyüme dönemi meşru mu?

Şimdi, Lightning’in geçmişine bir adım atarsak, daha ucuz ve daha hızlı işlemleri kolaylaştırmak için geliştirildi. Ancak zamanla, diğer ağlar bunu daha iyi yaptı ve Lightning yavaş gelişimin kurbanı olmaya devam ediyor. Birçok kullanıcı, Şubat 2020-2021 arasında oldukça belirgin olan büyüme hızından memnun değil.

Bununla birlikte, El Salvador hükümeti Bitcoin’i yasal ihale olarak ilan ettikten sonra, anlatı biraz değişmiş olabilir. Bitcoin aracılığıyla işlemleri kolaylaştırmayı yasal hale getiren bir ülke ile Lightning Network şu anda daha yüksek bir risk ve talep oranı kaydediyor.

Bu anlatı, yalnızca diğer ülkeler veya dernekler Bitcoin ödemelerini kabul etmeye başlarsa daha da genişleyecektir. Ölümden dönme hakkında konuşun, Bitcoin yıldırımı henüz yapılmamış olabilir.

Sorumluluk Reddi: Yukarıdaki analizin bulguları yalnızca yazarın görüşleridir ve yatırım tavsiyesi olarak alınmamalıdır.

Source link

İlgili İçerikler

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: