EkonomiHaberlerTürkiye

İsviçre frangı “güvenli liman” alımları ile 4.5 yılın zirvesinde

İsviçre frangı euro karşısında, son günlerde sorunlu bir seyir izleyen euro karşısında, koronavirüs vakalarındaki sert artışın güvenli liman niteliğindeki varlıklara yönelik talebi güçlendirmesi sonucu dört buçuk yılın en yüksek seviyesine çıktı.

Frank, Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) ilave gevşemeye gidebileceği spekülasyonu ve Almanya’daki siyasi istikrarsızlığa yönelik endişelerden dolayı zorlu bir dönem geçiren euro karşısında 1.0622 ile Ağustos 2015’ten bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

Frank, ayrıca, İsviçre Merkez Bankası’nın ralliyi durdurmaya yönelik hareketinin ABD hükümetinden geçen ay gelen eleştirinin ardından sınırlı olacağı beklentisinden de destek buldu. Washington İsviçre’yi tekrar kur izleme listesine koymuş ve ülkenin makroekonomik politikalarını ayarlaması çağrısında bulunmuştu.

Londra’da Societe Generale SA stratejisti Kenneth Broux, “İsviçre Merkez Bankası tekrar duvar ile karşı karşıya ve ABD’nin eleştirisinden bu yana müdahale edeceğine ilişkin gerçek bir işaret yok,” dedi ve “Almanya’daki siyasi durum İsviçre frangına yönelik alımların nötralize edilmesine yardımcı olmuyor. Ülke ekonomik, endüstriyel ve siyasi anlamda başıboş sürükleniyor” değerlendirmesinde bulundu.
Source link

İlgili İçerikler

Başa dön tuşu
Kapalı