Kripto Para

“Japonya 2-3 Yıl İçinde Dijital Para Birimi Çıkarmalı”

© Reuters.

Japonya‘nın iktidarda bulunan Liberal Demokrat Partisinden üst düzey bir milletvekili, ülkenin önümüzdeki 2-3 yıl içinde kendi dijital yenini yaratması gerektiğini dile getirdi.

“Ne Kadar Erken O Kadar İyi”
Kozo Yamamoto Pazartesi günü Reuters’a yaptığı açıklamalarda, “Ne kadar erken o kadar iyi. Hükümetin politika yönergelerine dahil edilecek dijital yen teklifleri hazırlayacağız ve umarım iki ile üç yıl içinde gerçekleşmesini sağlayacağız.” ifadelerini kullandı. Yamamoto, Çin’in dijital para birimindeki ilerlemesinin Japon milletvekillerinin üzerinde bir baskı oluşturduğunu da ekledi.

Bunun yanında geçen ay eski ekonomi bakanı Akira Amari liderliğindeki bir başka Japon milletvekili grubu, dijital para çıkarma üzerinde çalıştıklarını dile getirmişti. Yamamoto da bugün yaptığı açıklamalarda hükümeti önerilerini kabul etmeye zorlamak için Amari ile birlikte çalışacaklarını belirtti.

Öte yandan Japonya, Çin’in yaklaşmakta olan dijital yuanının potansiyel etkisini azaltmak istiyor. Japonya iktidar partisinden bir milletvekili olan Norihiro Nakayama, geçtiğimiz günlerde Çin’in dijital para biriminin “mevcut küresel rezerv para birimi sistemi ve para birimi hegemonyası için bir meydan okuma” olduğunu dile getirmiş ve Japonya’nın Çin’in çabalarına karşı ABD desteğine ihtiyacı olacağını ifade etmişti.

Araştırmalara Başlandı
Ülkenin merkez bankası olan Japonya Merkez Bankası, dijital para birimlerini araştırma girişimlerine başladı. Geçen ay, diğer beş büyük merkez bankasıyla (İngiltere Bankası, Kanada Bankası, Avrupa Merkez Bankası, Sveriges Riksbank (İsveç) ve İsviçre Ulusal Bankası) dijital para birimlerini keşfetmek için el ele verdiklerini açıkladı. Konuyla ilgili detayları bu haberimizde sizlerle paylaşmıştık.

Öte yandan Yamamoto bugün, “Her ülke para akışlarını kendi (dijital) para birimleriyle kontrol etmeyi başarırsa, bu durum kriz anında büyük bir salınımı önleyebilir ve kendi ekonomisini dengeleyebilir.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: The Block

Bu makale ilk olarak www.coin-turk.com üzerinde yaynlanmıştır

Feragat: ParaBorsa.Org would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore ParaBorsa.Org doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

ParaBorsa.Org or anyone involved with ParaBorsa.Org will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.
Source link

İlgili İçerikler

Başa dön tuşu
Kapalı