Kripto Para

Japonya’dan Dijital Yen Mi Geliyor?


Kripto para birimleri kesinlikle stablecoin‘ler ile bir devrime imza attı. Kripto paralar normalde oldukça volatil fiyatları ile tepki çekseler de, stablecoin’lerin aynı itibari paralar gibi sabit değerleri her şeyi değiştiren bir etki yarattı. Şimdi ise birçok ülkenin ve merkez bankasının kendi dijital parasını piyasaya süreceği haberleri gündemi meşgul ediyor.

Japonya, Libra ve Çin’in Dijital Parasına Rakip Olacak!
Japonya’nın iktidardaki partisi ise bu konudaki haberlerle gündeme gelen en güncel kurumlardan birisi oldu. Liberal Demokrat Parti, Asya’daki komşusu Çin’in izinden gidip kendi dijital para birimini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Reuters‘in aktardığı bir habere göre, parti içerisindeki 70 yasaman Dijital Yen’in kesinlikle Libra veya Çin’in dijital parasıyla rekabet etmek için olmazsa olmaz olduğunu düşünüyor.

Japonya’yı teknolojik yenilik ve gelişmeler açısından lider tutmayı amaçlayan parti yetkilileri, böyle bir projenin aslında kamu ve özel sektör arasında ortak olarak gerçekleştirilebileceğini de açıkladılar. Dış İşleri Bakan Yardımcısı Norihiro Nakayama tarafından yapılan açıklamada, bu girişimin Japonya’nın yeniliklerden geri kalmamasını sağlayacağı belirtildi.

“Çin, Dijital Yuan piyasaya sürme yolunda ilerliyor ve bu yüzden biz de böyle girişimlere karşılık vermek için önlemler önermeye hazırlanıyoruz. İlk aşama söz konusu dijital coin’in özelliklerini ve avantajlarını araştırmakla başlayacak.”

Japonya Merkez Bankası geçtiğimiz Haziran ayında yaptığı açıklamada Dijital Yen piyasaya sürmenin aslında itibari paradan vazgeçmek anlamına geldiğini ima etmişti. Banka yetkilileri o tarihlerde böyle bir şey düşünmediklerini açıkça ifade etseler de, artan rekabet onların da ellerini ve kollarını bağlayabilir. Merkez bankası kripto paralara sıcak bakmasa da, Japonya’nın finansal regülatörü geçtiğimiz aylarda bir borsayı daha onaylamıştı.

Bu makale ilk olarak www.coin-turk.com üzerinde yaynlanmıştır

Feragat: ParaBorsa.Org would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore ParaBorsa.Org doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

ParaBorsa.Org or anyone involved with ParaBorsa.Org will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.Source link

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu