Kripto Para

“Kripto Şirketleri Suç Faaliyetlerini Görmezden Gelmemeli”

© Reuters.

Mali Suçları İnfaz Ağı‘nın (FinCEN) genel müdür yardımcısı Jamal El-Hindi, kripto para, sosyal medya ve mesajlaşma uygulaması şirketlerini yasadışı işlemler konusunda tetikte olmaya çağırdı.

“Görmezden Gelinmemeli”
El-Hindi geçtiğimiz hafta New York’ta düzenlenen SIFMA 20. Kara Para Aklama ile Mücadele (AML) ve Mali Suçlar Konferansı sırasında yaptığı ve FinCEN tarafından hazırlanan açıklamalarda, bu tür şirketlerin yasadışı işlemleri teşvik edebileceği ve bu konuda görmezden gelinmemesi gerektiğini dile getirdi. Yani açıklamalara göre bahsi geçen şirketler, bu tür faaliyetler ile ilgili önlemler almalı.

El-Hindi konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Sosyal medya ve mesajlaşma platformları ve şimdi de kripto para birimlerine odaklanan diğerleri, teşvik ettikleri yasadışı işlemleri görmezden gelemezler.” ifadelerini kullandı ve şunları ekledi:

Diğer vesilelerle söylediğimiz gibi, finans sektörü bu yeni ortaya çıkan sistemlerin bazılarının sunduğu fırsatlarla ilerlemeyi seçtiğinde toplu olarak tüm finansal sistemde etkili olması için çok çaba sarf ettiğimiz korumalar ve uygun şeffaflık konusunda geri kalınmasına izin vermeyeceğiz.

Öte yandan El-Hindi, “Yükselen finansal kurumların sistemlerinin; kara para aklama, terörizm finansmanı, yaptırımlardan kaçınma, insan ve uyuşturucu kaçakçılığı ve diğer yasadışı faaliyetlere karşı dirençli olup olmadıklarına ve bunları nasıl rapor ettiklerine karar vereceğiz.” ifadelerini de konuşması sırasında kullandı.

Kriptolar ve Yasalar
Bunun yanı sıra FinCEN direktörü Kenneth Blanco Kasım 2019’da yaptığı açıklamalarda Kara Para Aklama Karşıtı (AML) yasaların kripto para birimleri üzerinde kesin olarak uygulanacağını dile getirmişti. Blanco yaptığı açıklamalarda, “Bu kurallara kripto para borsaları için de geçerlidir ve bunlara uymalarını bekliyoruz. Beklentimiz budur. Buna uyacaksınız. Neyin şaşırtıcı olduğunu bilmiyorum. Bu yeni bir şey değil.” ifadelerini kullanmıştı. Konuyla ilgili detayları bu haberimizde sizlerle paylaşmıştık.

Kaynak: The Block

Bu makale ilk olarak www.coin-turk.com üzerinde yaynlanmıştır

Feragat: ParaBorsa.Org would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore ParaBorsa.Org doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

ParaBorsa.Org or anyone involved with ParaBorsa.Org will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.
Source link

İlgili İçerikler

Başa dön tuşu
Kapalı