Kripto Para

Kripto ticareti söz konusu olduğunda Rusya’nın ‘her şeyi değiştirme planları’ var mı?

Bitcoin merkez bankalarının para arzı üzerindeki kontrolünü baltalama potansiyeline sahiptir. Çin , örneğin, 2021’de kripto para birimlerine karşı en agresif hareketlerden bazılarını yaptı. Aksine, El Salvador gibi bir ülke, Bitcoin’i yasal ihalesi olarak dahil etti.

İki ülkenin kripto anlatılarında oldukça fark var. Bu nedenle, dünyanın geri kalanının nerede bittiğini görmek ilginç olacak. Belki, orta? Bu kesinlikle Rusya için geçerli olabilir.

Rusya Federasyonu kripto para ticaretine Çin tarzı bir yasak koymayacak. Yakın tarihli bir açıklamada, Maliye Bakan Yardımcısı Alexei Moiseev , ,

belirtti.

“Şimdi sadece Rusya Federasyonu topraklarında yerleşim yerlerimizin yasak olduğunu söyleyebilirim. Aynı zamanda vatandaşlar Rusya Federasyonu dışında cüzdan satın alabilir ve kullanabilir. O yüzden şimdilik öyle kalacağını düşünüyorum. Henüz hiçbir şeyi değiştirmeye yönelik bir plan yok.”

Bu, ülkede kripto ödemeleri şu anda yasaklanmış olsa da, Rusların kripto para birimleriyle ticaret yapmasına izin verildiği anlamına geliyor.

Aslında, yerel bir haber ajansına göre, bir Rus vatandaşının Rusya Federasyonu dışında bir cüzdanı olabilir, ancak Rusya Federasyonu içindeki operasyonlar yasaklara tabi olacak.

“Tabii ki, bir Rus vatandaşının Rusya Federasyonu dışında açık bir cüzdanı olabilir, ancak Rusya Federasyonu içindeki operasyonlar nedeniyle, öngörülebilir tüm gelecek için yasaklara tabi olacaklarını düşünüyorum. bunun finansal egemenlik olduğu gerçeği.”

Bu haberin zamanlaması gerçekten de ilginç. Rusya Devlet Duma Mali Piyasalar Komitesi Başkanı Anatoly Aksakov yakın zamanda de görüşlerini paylaştı . Buna göre Rusya, profesyonel olmayan bir yatırımcıyı dijital para birimlerine yapılan kötü niyetli yatırımlardan korumak için özel mevzuat talep ediyor.

O zaman Dmitry Peskov’un “Açıkçası, Rusya bu tür hareketlere hazır değil” demesine şaşmamalı. Rusya, Bitcoin’i yasal ihale olarak tanımaya da hazır değil.

Bununla birlikte, Rusya’nın mevcut konumu Çin’inkine tamamen aykırıdır. Çin finans ve düzenleyici kurumları defalarca kripto karşıtı açıklamalar ve politikalar yayınladı. Geçmişte, birçok ildeki madenciler, operasyonlarına yönelik bir baskıyla karşı karşıya kaldıklarında kaçmak zorunda kaldılar.

Hindistan da ilginç bir örnek. Hintli yetkililer tüm kripto para birimini “kapatmayacak” olsa da, şeffaf kripto düzenlemeleri henüz mevcut değil. Bunun yerine, ülkenin maliye bakanlığının burada kripto-vergi yapısını incelemek için bir komite oluşturduğu bildiriliyor.

Sorumluluk Reddi: Yukarıdaki analizin bulguları yalnızca yazarın görüşleridir ve yatırım tavsiyesi olarak alınmamalıdır.

Source link

İlgili İçerikler

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: