EkonomiHaberlerTürkiye

Kur korumalı mevduatta yeni düzenleme

Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi Hakkında Tebliğde değişiklik yapıldı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının konu ile ilgili kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre Kur Korumalı Mevduat (KKM) sisteminde yapılan değişiklikle yurt içi yerleşik tüzel kişiler 31 Aralık 2021 ile 31 Mart 2022 tarihleri arasında herhangi bir tarihte bankalarda bulunan dolar, Euro ve sterlin hesaplarını kur korumalı mevduat sistemine dahil edebilecek.

Son kararla, 21/12/2021 tarihli ve 31696 mükerrer sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi Hakkında Tebliğ (Sayı: 2021/14)’in 4 üncü maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirildi:

“(1) Yurt içi yerleşik gerçek kişilerin bankalardaki, yurt içi yerleşik tüzel kişilerin ise 31/12/2021 ile 31/3/2022 tarihleri arasındaki herhangi bir tarihte bankalarda mevcut olan ABD doları, Euro ve İngiliz sterlini cinsinden döviz tevdiat hesabı ve döviz cinsinden katılım fonu hesabı bakiyeleri, hesap sahibinin talep etmesi halinde dönüşüm kuru üzerinden Türk lirasına çevrilir.”


Source link

İlgili İçerikler

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: