EkonomiHaberlerTürkiye

Kura sonuçları açıklanıyor! İŞKUR TYP sonuçları sorgulama 23 Eylül 2020

İŞKUR Toplum Yararına Program ile belirli dönemlerde işçi alımına devam ediyor. En son MEB yayınladığı ilanla İŞKUR aracılığı ile TYP işci alacağını duyurmuştu. Şimdi başvuru yapan adaylar İŞKUR TYP sonuçları açıklandı mı? Sorularının yanıtlarını merak ediyorlar.

İŞKUR TYP SONUÇLARI NASIL ÖĞRENİLİR?

İŞKUR TYP sonuçları hakkında resmi bir açıklama henüz yapılmadı. İşçilerin ekim ayında göreve başlayacak olması nedeniyle sonuçların en geç 30 Eylül’e kadar açıklanması bekleniyor.

TOPLUM YARARINA PROGRAM (TYP) HAKKINDA

İşsizliğin yoğun olduğu dönemlerde veya yerlerde doğrudan veya yüklenici eli ile toplum yararına bir iş ya da hizmetin gerçekleştirilmesi yoluyla özellikle istihdamında zorluk çekilen işsizlerin çalışma alışkanlık ve disiplininden uzaklaşmalarını engelleyerek işgücü piyasasına uyumlarını gerçekleştirmek ve bunlara geçici gelir desteği sağlamak amacıyla İŞKUR tarafından uygulanan programlardır.

 • Kuruma kayıtlı işsiz olmak,
  18 yaşını tamamlamış olmak,
  Emekli ve malul aylığı almıyor olmak,
  Öğrenci olmamak (açıköğretim ve açık lise öğrencileri hariç)

İŞKUR TYP ALIMLARI NASIL YAPILIYOR?

Katılımcıların seçiminde uygulanan 3 ayrı yöntem bulunmaktadır. Her Programın niteliğine göre bu yöntemlerden hangisinin kullanılacağı Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından belirlenir.

 • Noter kurası yöntemi,
 • Liste yöntemi,
 • Yüzde seksen noter kurası, yüzde yirmi liste yöntemi

İstihdamında güçlük çekilen aşağıdaki gruplar Birinci Liste, bunlar dışında kalanlar İkinci Liste olacak şekilde tasnif edilecektir. Aşağıdaki grupların hepsi Birinci Liste’ye dâhil edilecek olup, gruplar arasında herhangi bir öncelik sıralaması bulunmamaktadır; Birinci listedeki başvuranlar tamamlanmadan 2. listeden başvuranlar yararlanıcı olamayacaktır.

 • Kadınlar,
 • 35 yaş üstü bireyler,
 • Engelliler,
 • Eski hükümlüler,
 • Terörle mücadelede malul sayılmayacak şekilde yaralananlar,

2017 yılında, TYP katılımcı seçiminde hakkaniyetin ve toplumsal huzurun sağlanması adına ‘’başvuru başlangıç tarihi aynı olan TYP’lere Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre (ADNKS) aynı adreste ikamet eden kişilerden yalnızca birinin katılabileceği’’ yönünde düzenleme yapılmıştır.

2019 yılında yapılan düzenleme ile ‘’ADNKS’ye göre aynı adreste oturanların, programa başvuru yapılan tarih dikkate alınarak gelir getirici bir işte çalışma sonucu elde ettikleri toplam kazançlarının net asgari ücretin 1,5 katını aşması halinde söz konusu adreste oturan kişilerin TYP’ye katılamayacağı’’ yönünde düzenlemeler getirilmiştir.

İŞKUR TYP MAAŞLARI

Katılımcılara asgari ücret düzeyinde ödeme yapılmaktadır.


Source link

İlgili İçerikler

Başa dön tuşu
Kapalı