EkonomiHaberlerTürkiye

Küresel Piyasalar: ABD hisseleri yeniden açılmalarla sert yükseldi, dolar düştü

ABD hisse senetleri, ülkelerin kısıtlamaları gevşetmeleri ile birlikte, yatırımcıların pandeminin küresel ekonomiye hasarınında en kötünün geride kaldığını düşünmeleri sonucu 5 Mart’tan bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Dolar göstergesi yaklaşık iki ayın en sert düşüşünü gösterdi.

Japonya hisse senetleri, dünyanın üçüncü en büyük ekonomisinin yeniden açılmasının etkisi ile Asya hisselerindeki yükselişlere öncülük etti ve Hong Kong hisseleri haftasonundaki protesto gösterilerinin ardından yükselerek istikrar işaretleri verdi. ABD Hazine tahvilleri, ABD’de tatil nedeniye uzayan haftasonu tatilinin ardından ilk işlem gününde geriledi ve Almanya tahvilleri de benzer bir hareket gerçekleştirdi.

Yatırımcılar tatil nedeniyle uzayan haftasonundan, Washington ile Pekin arasındaki gerginliğin artarak devam etmesine karşın risk alma moduyla geri dönüyorlar. Çin, ABD’yi 33 Çin şirketini kara listeye eklemesinden dolayı kınarken, misilleme yapacağı konusunda herhangi bir bilgi vermedi. Öte yandan, Pekin yönetimi, Hong Kong’da yasama erkinin yeni ulusal güvenlik yasası altında bağımsız kalmaya devam edeceğini kaydederek kent halkını yatıştırmaya çalışıyor.

Bu gerilimlerin yanında, koronavirüsün yayılma hızının ılımlı hale gelmekte olduğuna ilişkin işaretler artıyor. Japonya hükümeti Pazartesi günü ülke çapında OHAL uygulamasını kaldırırken, Almanya yeni virüs vakalarında düşüş olduğunu duyurdu. Öte yandan, Euro Bölgesi’nde teşviğin yolda olduğuna ilişkin işaretler de risk iştahını destekliyor.

ADM Investor Services baş ekonomisti ve küresel stratejisti Marc Ostwald, “Piyasalar için hikaye, kısıtlama tedbirlerinin birçok ülkede gevşetilmesine bağlı umutların ABD-Çin arasındaki gerginliği dengelemsi ile birlikte bir miktar değişiyor” dedi.

Diğer taraftan, euro bu hafta Euro Bölgesi için toparlanma fonu oluşturulmasına yönelik müzakereler öncesi değer kazandı. Batı Teksas petrolü (WTI), iyasanın tarihi üretim kısıntılarının ardından yakında dengeye kavuşabileceği beklentileri ile varil başına 34 dolar civarına çıktı.


Source link

İlgili İçerikler

Başa dön tuşu
Kapalı