Ekonomi

Küresel Piyasalar, Koronavirüs Vakalarındaki Sıçrama ile Sarsıldı


Yazar: Jesse Cohen

Investing.com – Çin’de koronavirüs salgınının merkez bölgesinde Perşembe günü tespit edilen vaka ve ölü sayılarında büyük bir artış raporlandı. Bu da Çin’in ve dünyanın çok daha büyük bir krizle yüz yüze olduğunu ortaya koyuyor.

Yatırımcılar Çin’in Hubei bölgesinde Çarşamba günü itibariyle Salı günü 1.638 olan yeni vaka sayısının neredeyse dokuz katı olan 14.840 yeni vaka raporunun ardından , ve güvenliğine sığındığından, küresel piyasalar alt üst oldu.

Hubei vakalarındaki artış, yetkililerin enfeksiyon sayımında yeni bir metodoloji benimsemesi ile ortaya çıktı.

Hubei ayrıca bir önceki günün rakamlarını ikiye katlayarak 242 yeni ölüm yaşandığını ve patojenin ilk tanımlandığı Aralık ayından beri günlük sayımdaki en hızlı artışı olduğunu raporladı.

Çin’in hükümet verilerine göre Çin’deki salgından 1.300’den fazla kişi öldü ve 60.000 civarı kişi etkilendi.

Merkez bankaları kurtaracak mı?

Koronavirüs yayıldıkça piyasa katılımcıları, Çin ve ABD merkez bankalarının ülke ekonomilerine yönelik zararı önlemek için para politikası araçlarını kullanarak uyumlu çabalar içinde olup olmayacaklarını değerlendirmeye çalışıyor.

Çin Halk Bankası son haftalarda ekonomiyi desteklemek için piyasaya likidite enjekte etmek ve kısa vadeli piyasa faizlerini düşürmek gibi bir dizi teşvik yaptırımı uyguladı.

Salgın Fed’in dahi araya girerek ABD piyasalarındaki zararı hafifletmek için faizleri indirmesine yol açabilir.

Fed Başkanı Jerome Powell bu haftaki kongre ifadesinde, Çin’den yayılan koronavirüs salgınının ABD ekonomisine risk oluşturduğunu belirtti.

Ayrıca merkez bankasının, uzun vadeli faiz oranlarını aşağı çekmek için büyük oranlarda hükümet tahvili alarak – niceliksel genişleme, QE olarak adlandırılan strateji – bir sonraki ekonomik durgunlukla savaşacağını belirtti.

Investing.com’un diğer karikatürlerini görmek için tıklayınız: http://tr.investing.com/analysis/comics

— Bu haberde Reuters’ın katkısı bulunmaktadır.

Feragat: ParaBorsa.Org would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore ParaBorsa.Org doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

ParaBorsa.Org or anyone involved with ParaBorsa.Org will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.
Source link

İlgili İçerikler

Başa dön tuşu
Kapalı