EkonomiHaberlerTürkiye

Küresel piyasalarda düşük risk iştahı

Kovid-19 salgınının yeniden hızlanmasının ekonomik toparlanma üzerinde yarattığı soru işaretleri riskli varlıklar üzerinde etkisini gösteriyor.

Asya hisseleri ve ABD vadelileri yeni haftaya düşüşle başladı. MSCI Asya Pasifik endeksi bir haftanın en düşüğüne gerilerken ABD-Çin gerginliğinin merkezi Hong Kong’da Hang Seng Borsası yüzde 1,5’i aşan düşüş ile kayıplara öncülük etti.

Japon Nikkei 225 ve Güney Kore Kospi de yüzde 1 civarında düşüş yaşadı. S&P 500 vadelileri yüzde 0,4 düşüş ile ekside açılışa işaret etti. Endeks Cuma gününü de yüzde 0,8 kayıpla kapamıştı.

Bloomberg Dolar Endeksi risk iştahının azalmasıyla yükseliş kaydediyor. Amerikan 10 yıllık tahvil getirisi 1 baz puan düşüş ile yüzde 1,28’de.

Dünyada salgın gelişmeleri

Delta varyantının bulaşma oranında hızlanma Asya’dan Amerika’ya kadar görülüyor. ABD’de vaka sayısı bir haftada yüzde 65 artış kaydederken küresel çapta yüzde 19’luk artışın oldukça üstünde gerçekleşti.

ABD’de özellikle aşılamanın yavaş seyrettiği eyaletlerde vaka sayıları hızla artıyor. Öte yandan Kovid-19 kaynaklı günlük can kaybında Endonezya, Brezilya’yı geride bırakarak Asya Pasifik’te hala salgının şiddetli bir şekilde hissedildiğini ortaya koydu.

Finans merkezlerinden Singapur’da karaoke partileri ve yerel balık pazarı kaynaklı yeni dalga sonucu 11 ayın en yüksek günlük vaka sayısına ulaşıldı.

Seyircisiz düzenlenecek Tokyo Olimpiyatları’nda ise sporcular arasında ilk vaka tespitleri yapıldı. ABD’li yıldız tenisçi Coco Gauff testinin pozitif çıkması sonucu olimpiyatlara katılmayacağını duyurdu. ayrıca Güney Afrika futbol takımından üç sporcunun da testi pozitif çıktı.

Küresel çapta 190,3 milyon vaka tespit edilirken can kayıpları ise 4,08 milyonu aştı.


Source link

İlgili İçerikler

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: