Borsa Haberleri

Madenciler, Havayolları ve Lüks Hisseler, Çin’in Büyüyen Virüs Mücadelesi ile Bozguna Uğradı


© Reuters.

Yazar: Geoffrey Smith

Investing.com – Piyasalar kısa vadeli oyuncuların çoğuna birkaç yer bırakarak riskten kaçınma modunda ticaret yaptı.

Her yerdeki kayıplar, Çin’le ilişki dereceleriyle kabaca orantılıydı; Pekin, bir hafta süren yeni yıl tatillerini üç gün daha uzattıktan sonra, Çin’de kilit ekonomik göstergelere büyük bir isabetin kaçınılmaz görünüyor.

Kıyıma uğrayan hisse senedi piyasalarında sadece iki istisna vardı. Bunlardan biri fiyat hareketlerinin altın ve altın destekli ETF’lere seli ile yön bulduğu altın madencileriydi.

İlişkili olmayan diğer varlık, hafta sonu yapılan ve Matteo Salvini’nin Lega partisi liderliğindeki sağcı popülist ittifakın yenilgisiyle sonuçlanan bölgesel seçimlerin ardından İtalyan tahvil fiyatları ile uyum içinde olan İtalyan bankalarıydı. Avrupa’da en iyi performans gösteren beş banka hisse senedinin tamamı İtalyan’dı ve sadece Unicredit (MI:) bir miktar kırmızıya sürüklendi. Intesa Sanpaolo (MI:) %0,6 ve Banco Bpm (MI:) %0,8 yükseldi.

Sonuç olarak Avrupa’da ‘yalnızca’ %1,1 düşüşle en iyi performans sergileyen oldu. %1,8 kayıpla 416,12 olurken, yatırımcıların üç gün daha kapalı olacak fabrikalar ve yakıt talebine ilişkin dile getirilmeyen bozulmalar ile fiyatlanmasından dolayı, %2,2 düşüşle kötü bir performansa sahip oldu.

Demir cevheri ve majör üreticileri Anglo American (LON:), Rio Tinto (LON:), BHP Billiton (LON:), Glencore (LON:) ve Antofagasta (LON:) %4-5 arasında düşüş gösterdi.

Alışveriş merkezleri, sinema ve tema parkların üç gün daha kapalı kalması fayda sağlamaz ancak perakende satışlara (Bloomberg ülkenin kumar başkenti Macau’ya gelen turist oranının geçen yılın aynı dönemine göre %80 düşüş yaşadığını bildirdi) ve dolayısıyla genel olarak bölgeye büyük bağımlılığı olan lüks tüketim üreticilerinin paylarına darbe vurur.

Hermes International (PA:) %4,2, LVMH (PA:) %3,5 ve Gucci sahibi Kering (PA:) %3,9 kaybetti. Burberry (LON:) %4,3 geriledi. Hugo Boss (DE:) %4,1 azalarak geçen hafta yaşadığı artışın çoğunu kaybetti ancak kötü satış rakamları paylaştığı ve rehberliğini askıya aldığı Cuma günü yaşanan %10’luk düşüşün ardından, Remy Cointreau (PA:) %3,2’lik bir kayıp daha yaşadı.

Havayolları da acı çekmeye devam etti. Fransa’da onaylanmış koronavirüs vakalarına ilişkin raporlar, halkın Avrupa içerisinde bile seyahat etmekten imtina edeceği riskini artırdı. Kısa mesafe uzmanlığında Ryanair, EasyJet ve Wizz Air hisseleri, kısmen yakıt fiyatlarında devam eden çöküşün International Airlines Group (LON:) ve Air France KLM (PA:) gibi uzun mesafe havacıların marjlarında görece daha çok fark yaratmasından dolayı, geçen hafta sektörün üstün performans gösterenleri oldular.

IAG (LON:) %6,1 düşüşle sektörün yine en kötüsü oldu ancak EasyJet (LON:) de %5,0 düşüşle sarsıldı. Ryanair (LON:) ve Wizz Air (LON:) %2,7 ve %2,8 ile daha hafif düşüşlere sahne oldu.

Feragat: ParaBorsa.Org would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore ParaBorsa.Org doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

ParaBorsa.Org or anyone involved with ParaBorsa.Org will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.

Source link

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu