EkonomiHaberlerTürkiye

Morgan Stanley: Türkiye ekonomisi hassas bir dengede


Morgan Stanley’nin “Küresel Yıl Ortası Makro Görünüm” raporu yayınlandı. Türkiye’ye ilişkin beklentilerin de yer aldığı rapora göre kurum, yıla güçlü başlamasına rağmen Türkiye’nin 2020’de yüzde 4.8 daralmasını bekliyor.

“Türkiye: Hassas bir Denge” başlığı altında yer alan değerlendirmede “Yüksek dış finansman ihtiyacı ve Döviz rezervlerindeki sert düşüş dikkate alındığında ekonominin sıkılaşan dış fonlama ortamına karşı kırılganlığını koruyacağını öngörüyoruz.” ifadesi yer aldı.

Raporda Türkiye ekonomisinin hem yurt içindeki kısıtlama önlemlerinden hem de yurt dışı talep düşüşünden çok etkilendiği belirtilirken, özellikle turizm de dahil olmak üzere hizmet sektörünün ağır darbe aldığının altı çizildi.

Enflasyonun Mayıs ayında kaydettiği yükselişin Merkez Bankası’nın daha fazla genişleme konusunda cesaretini muhtemelen kırmayacağı ifade edildi. “TL’nin zayıflığından kaynaklı enflasyonist etki bekliyoruz ancak aynı zamanda düşük petrol fiyatları ve iç talepteki sert düşüşün hükümetin ithalat kısıtlamalarını dengelemesini bekliyoruz.” dendi. 2020’de yıllık ortalama yüzde 10.6 enflasyon bekleyen kurum, ayrıca yıl sonuna doğu yüzde 7.6’ya gerilemesini bekliyor.

Raporda, “Gerçekleşen reel faizlerin gelişen piyasalar arasında en düşüklerden biri olmasına karşın, büyümeye ve gelecek reel faizlere odaklanmanın TCMB’nin faizleri bu yıl yüzde 7.50’ye kadar indirmesine olanak vereceğine inanıyoruz.” dendi. Morgan Stanley Türkiye’nin bütçe açığının, yüksek harcamalar ve ekonomik daralma kaynaklı düşük vergi tahsilatı nedeniyle bu yıl yüzde 6.4’e yükselmesini bekliyor.

Morgan Stanley’nin raporunda “Genel olarak, ekonominin bu yıl hassas bir dengede durduğunu, yüksek dış borç ve döviz rezervlerindeki sert düşüş dikkate alındığında sıkılaşan dış fonlama ortamına karşı kırılgan olduğunu öngörüyoruz.” ifadeleri yer aldı.

Morgan Stanley’e göre küresel Kovid-19 resesyonundan çıkış V şeklinde gerçekleşecek. Resesyon ise beklenenden daha şiddetli ancak daha kısa olacak.Source link

İlgili İçerikler

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: