Emtia ve Vadeli İşlemler

Motorinin pompa fiyatına 21, benzine 23 kuruş indirim yapıldı-EPGİS


© Reuters. Motorinin pompa fiyatına 21, benzine 23 kuruş indirim yapıldı-EPGİS

ANKARA, 28 Ocak (Reuters) – Motorinde bugünden geçerli olmak üzere 21, benzinde 23 kuruş indirim yapıldı. İndirimler pompa fiyatına yansıtıldı.

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) bu sabaha karşı yaptığı açıklamasında, “28 Ocak tarihinden itibaren geçerli olmak üzere benzinde 23, motorinde 21 kuruş/litre pompa fiyatlarına yansıyacak şekilde indirim olmuştur.” denildi.

Son dönemde hem benzin hem motorin hem de otogazda eşel mobil sistemi ile fiyat artışları sınırlanıyordu. Bugün ise uzun bir aradan sonra ilk kez indirim gerçekleşti.

Eşel mobil sistemi, ÖTV’nin azaltılması yoluyla gerçekleştirildiğinden bütçede ilgili gelir kaleminde düşüşe neden oluyor. Ayrıca akaryakıt fiyatlarındaki değişiklikler enflasyonu da doğrudan etkiliyor.

Sistemin başladığı Mayıs 2018’den en yoğun etkilerin sona erdiği Kasım 2018’e kadar devletin feragat ettiği ÖTV tutarı 8.3 milyar lira olmuştu. Eşel mobil daha sonra da kullanıldı. Toplam tutar 10 milyar TL’ye geçen yıl Mayıs ayı civarında ulaştı. Sistem bu tarihten sonra da kullanıldı.

Feragat: ParaBorsa.Org would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore ParaBorsa.Org doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

ParaBorsa.Org or anyone involved with ParaBorsa.Org will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.

Source link

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu