Kripto Para

Musk’ın Bitcoin merkezileştirme iddiası: Bu neden “gerçekten önemli bir faktör değil”

Tesla’nın Bitcoin ödemelerinin askıya alınmasının duyurulmasının üzerinden bir süre geçti, şirket o sırada BTC’nin yüksek karbon ayak izine ve ilgili ESG endişelerine atıfta bulundu. Ancak, işler oradan mı tırmandı? Aslında Elon Musk ve BTC ‘ün ilişkisi kripto varlığın fiyatı ile birlikte düşüş almış gibi görünüyor.

Tesla’nın CEO’su, Bitcoin’in son derece merkezileştirilmiş doğasını eleştirmesinin ardından son zamanlarda haberlerde yer aldı; bu eleştiri, topluluktaki birçok kişinin duygularını bir kez daha incitti.

Ne yazık ki, stratejik yatırımcı Lyn Alden bundan çok etkilenmedi ve Alden, Jeff Booth ile The Investor’s Podcast Network üzerine yapılan son tartışmada Musk’ın ademi merkeziyet iddialarına karşı çıktı.

Ev sahibiyle konuşurken Lyn Alden Yatırım Stratejisinin Kurucusu,

“BTC, düğümlerin güce sahip olacağı şekilde tasarlandı. Kısmi merkezileştirme hash oranı gerçekten önemli bir faktör değil. ”

Ayrıca Musk’ın yukarıda belirtilen endişelerini yanıtlıyor gibi görünen iki soru sordu. Sorguladı,

”Madencileri ve düğümleri geçersiz kılan merkezi bir geliştirme ekibi var mı? Hayır.

Madencilerin değişiklikleri zorlama olasılığı var mı? Hayır.”

Ergo, BTC topluluğunun düğümleri basit tutma konusunda kararlı kalması şaşırtıcı değil, esas olarak herkesin fikir birliğine katılabilmesi için.

Bunu söyleyen Alden, Çin’in madencilik sistemindeki rolüne de değindi. “Madencilerin elbette büyük bir rolü var ama sırf bir ülkede hash oranlarının çoğunluğuna sahip olduğu için, bu onlara gerçekten kontrolü vermiyor,” diye ekledi.

Bitcoin ile ilgili olarak çok alıntılanan bir diğer endişe de oynaklığıydı. The Price of Tomorrow kitabının yazarı Jeff Booth’a göre,

“Orta ila yüksek Bitcoin volatilitesi dönemlerine en güçlü karşı, isteğe bağlı olmayan asimptotik para politikasıdır.”

Booth eklemeye devam etti,

“Bitcoin’i benzersiz bir değer önerisi yapan en az iki boyut vardır: Birincisi, sonsuza kadar 21 milyon Bitcoin limitine sahip yerlVerge bir asimptotik arz eğrisine sahiptir. İkincisi, büyük ölçüde küresel ademi merkeziyetçi faizden ve yetersiz bankalı topluluklardan türetilen üstel bir talep eğrisine sahip. ”

Kaynak: Nasdaq

Burada, Bitcoin’in nispeten kısa ömrü boyunca, oynaklığının giderek yükselen bir piyasa değeri ve hacmi ile büyük ölçüde aşağı doğru bir eğilim gösterdiğini belirtmek gerekir.

Son olarak Alden, Ethereum’un boğa rallisine BTC’lerinkiyle karşılaştırıldığında biraz ışık tuttu.

Pek çok taraftar ETH konusunda iyimser olsa da Lyn Alden onlardan biri değil. Yakın zamanda yayınlanan haber bülteninde de altı çizildiği üzere, dünyanın en büyük altcoinini eleştirmeye devam etti.

Bir yatırım olarak Bitcoin’i ETH’ye tercih etmiş, bunun ana sebebinin “ademi merkeziyetçilik” olduğunu aktardı.

“ETH’nin, insanların geliştirme ekibine bahis oynadığı yerlerde daha fazla eşitlik görüyorum. Temel olarak, Bitcoin olan para için merkezi olmayan bir yerli yerine öngördükleri sistemi yapın. Temelleri fiyat hareketlerinden ayırabileceğiniz yapısal olarak daha sağlam bir protokoldür. ”

Sorumluluk Reddi: Yukarıdaki analizin bulguları yalnızca yazarın görüşleridir ve yatırım tavsiyesi olarak alınmamalıdır.


Source link

İlgili İçerikler

Başa dön tuşu
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: