Kripto Para

NFT sektörü 2022 yılı ilk çeyreğinde ne kadar büyüdü?


Investing.com – Geçen sene popüler bir sektör haline gelen NFT pazarı, özellikle Metaverse benimsenmesi arttıkça bu sektörden faydalanarak büyümeye devam ediyor. 

Dünya çapında ünlü markaların ve kişilerin NFT koleksiyonları çıkarması, Metaverse kullanım alanını her geçen gün artması, birçok insanın NFT sektörüne adım atmasına neden olarak ticaret hacimlerinde de istikrarlı bir büyüme gerçekleşiyor.

IntoTheBlock tarafından sunulan son veriler, NFT pazarındaki toplam işlem hacminin 18 milyon ETH’ye ulaştığını gösteriyor. Bu tutar ise yaklaşık 54 milyar dolarlık bir işlem hacmine işaret ediyor.

Yılbaşında yaklaşık 17 milyar dolar olarak hesaplanan toplam NFT işlem hacmi bugünkü 54 milyar dolarlık işlem hacmine göre yüzde 220 oranında bir artış görmüş oluyor. NFT sektörüyle ilgili diğer veriler ise bu sektörün gelişiminin henüz yeni başladığına işaret ediyor olabilir. Zira mevcut adreslerinin sadece yüzde 4,5’i, NFT’lerle ilgili. 

NFT sektörü konuşulmaya devam ediyor

Geçen sene dikey bir büyüme ivmesi yakalayan NFT pazarında işlem hacimlerinin yanı sıra çok ciddi rakamlara NFT ürünleri satıldığı görüldü. Her ne kadar geçen seneki uçuk rakamlar, şu an piyasalarda konuşulmasa da sektörün bir zemin bulmaya başladığından ve istikrarlı şekilde büyüdüğünden söz edilebilir.

NFT Pazar hakkında konuşan son isimlerden biri olan Gate.io Pazarlama Müdürü Marie Tatibouet, NFT sektörünün gelişimine inanan isimler arasında bulunuyor. Öyle ki Marie Tatibouet, gelecekte NFT pazar değerinin gibi büyük sermayeli kripto paraları geçebileceğine inanıyor. Bunun yanında birçok çokuluslu kurumsal şirket, kripto paralara çok sıcak bakmasa da NFT pazarından geri kalmak istemiyor ve bu alanda çalışmalar yürütüyor. Bunlar arasında ön plana çıkan şirket ise Amazon (NASDAQ:). 

Diğer yandan ödemeler devi Mastercard, son yaptığı açıklamada Metaverse ve NFT ile ilişkili 15 markanın tescili için başvuruda bulunduğunu duyurdu.

NFT pazarında bu hafta 

Son bir haftalık satışlar kontrol edildiğinde ise yüzde 3,35 oranında bir yükselişle 658,4 milyon dolarlık NFT satışı görülüyor. 

NFT satışı gerçekleştirilen 15 Blockchain ağı arasında Polygon tabanlı NFT satışları, bu hafta ikiye katlanarak en büyük işlem hacmini oluşturdu. Son bir haftalık periyotta Moonbirds adı verilen bir NFT koleksiyonu, 231,9 milyon dolarlık işlem hacmine ulaşarak haftanın en büyük hacim gören NFT koleksiyonu oldu.

Yazar: Günay Caymaz

Source link

İlgili İçerikler

Başa dön tuşu