EFT'ler

Önümüzdeki Hafta İzlenecek Üç Hisse: Netflix, Procter & Gamble, Intel

Geçen hafta atılan imzalarla birlikte ABD-Çin ticaret savaşının gündemden kalkmasıyla birlikte önümüzdeki haftanın en önemli konusu gelir raporları olacak. ABD’nin en büyük teknoloji ve tüketici ürünleri şirketlerinden bazıları bu hafta dördüncü çeyrek verilerini yayınlamaya hazırlanıyor.

S&P 500 Cuma gününü yeni bir rekorda kapattı. Benchmark endeks böylelikle yıl başından bu yana yaklaşık %3 yükselmiş durumda. ABD piyasalarının neredeyse her hafta yeni bir rekor kırdığı bir dönemde şirketlerin gelirleri hem mevcut yükselişe bir meşruiyet veriyor, hem de ABD kurumsal dünyasının geleceğine yönelik sunduğu manzarayla yatırımcıların şirketler hakkındaki beklentilerinin gerçeklerle uyuşup uyuşmadığını görmelerini sağlıyor.

Birçok alanda önemli açıklamaların olacağı bu haftada, biz aşağıdaki üç hisseye odaklanacağız:

1. Netflix

Küresel yayıncılık devi Netflix (NASDAQ: NFLX) dördüncü çeyrek gelir raporunu 21 Ocak Salı günü piyasa kapanışının ardından yayınlayacak. Analistler ortalama olarak hisse başına 0,52 Dolar kârla birlikte 5,45 milyar Dolar satış geliri bekliyor.

Ancak Netflix için asıl test, abone sayısındaki güçlü büyümenin devam ettiğini göstermek olacak. Bu özellikle Apple (NASDAQ:) ve Disney (NYSE:DIS) gibi büyük bütçelere sahip rakiplerin kendi yayıncılık hizmetlerini başlatarak Netflix’in sektördeki monopolisine meydan okuduğu bir dönemde kritik önem teşkil ediyor.

Bu belirsizlik sebebiyle yatırımcılar şirketin hem yerel, hem de küresel pazarlarındaki abone artışına odaklanacak. Bloomberg’in elde ettiği verilere göre Wall Street dördüncü çeyrekte yerel pazarda 1,83 milyon, küresel çapta ise 7,38 milyon abone artışı öngörüyor.

NFLX

NFLX

Sektöre çok sayıda rakibin girmesiyle birlikte Netflix’in büyümekte zorlanacağına yönelik endişeler sebebiyle şirket hissesi geçtiğimiz yılda diğer büyük teknoloji firmalarının performansının altında kaldı.

Yine de hisseler son dönemde yükselişteydi. Aralık 2018 dibinden bu yana elde edilen yaklaşık %50’lik artış, yatırımcıların yine güçlü bir çeyrek performansı beklediğine işaret ediyor. Hisse Cuma gününü 339,67 Dolar’da kapattı.

2. Procter & Gamble

Dünyanın en büyük tüketici ürünleri şirketlerinden biri olan Procter & Gamble (NYSE:PG) 2020 ikinci çeyrek gelir raporunu 23 Ocak Perşembe günü piyasa açılışı öncesinde yayınlayacak. Analistler ortalama olarak hisse başına 1,37 Dolar kârla birlikte 18,41 milyar Dolar satış geliri bekliyor.

PG Haftalık

PG Haftalık

Şirketin son beş çeyrekte kayda değer bir büyüme kaydetmesine rağmen büyüme momentumunun hala güçlü olduğuna yönelik beklentiyle birlikte yatırımcılar P&G hissesini Cuma günü yeni bir rekor zirveye taşıdı. Cuma gününü 126,41 Dolar’da kapatan hisse, geçtiğimiz 12 ayda yaklaşık %40 yükseldi.

Dawn bulaşık deterjanı, Bounty kağıt havlu ve Crest diş macunu gibi birçok ürünün üreticisi olan şirket son iki yılda uyguladığı yenilikler, pazarlama ve basitleştirilmiş organizasyon yapısı sayesinde satışlarında istikrarlı bir büyüme kaydetti.

P&G Ekim ayında — satın almaları ve kur dalgalanmalarını içermeyen — organik satışların ilk mali çeyrekte %7 yükseldiğini açıklamıştı. Bu da şirketin bir önceki çeyrekte, on yıldan uzun bir sürenin en hızlı organik satış büyümesine ulaşmanın ardından momentumu koruduğunu gösteriyor.

3. Intel (NASDAQ:)

Çip üreticisi Intel’in (NASDAQ:INTC) 23 Ocak Perşembe günü piyasa kapanışının ardından yayınlayacağı dördüncü çeyrek raporu da yakından takip edilecek. Teknoloji devinin hisse başına 1,25 Dolar kârla birlikte 19,2 milyar Dolar satış geliri açıklaması bekleniyor.

Son raporda Intel (NASDAQ:) satış geliri ve hisse başına kârda beklentilerin üzerine çıkmayı başarıp dördüncü çeyrek için de iyi bir manzara sunarak, yatırımcıların üretimdeki tıkanıklıklar ve talepteki genel yavaşlama konusundaki endişelerini dindirmeye yardımcı oldu.

INTC

INTC

Satış geliri bakımından ABD’nin en büyük çip üreticisi olan Intel (NASDAQ:), veri merkezlerinde kullanılan çiplere yönelik güçlü talepten faydalanıyor. Yatırımcılar Santa Clara, California bazlı yarı iletken devinin dördüncü çeyrekte de talepteki bu artışı karşılamayı başarıp başaramadığını dikkatle takip edecek. Yatırımcıların diğer bir ilgi odağı da, şirketin 2020 için pozitif bir görünüme sahip olup olmadığı.

Cuma gününü 59,60 Dolar’da kapatan Intel (NASDAQ:) hisseleri, geçen yıl yarı iletken sektöründe yaşanan yavaşlamanın kısa vadeli olduğuna dair beklentilerle birlikte son üç aydır bir toparlanma içindeydi. Bu haftaki rapor da bu yükselişi destekleyebilir.

Source link

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu