Ekonomi

Pazartesi Günü Piyasalarda Bilmeniz Gereken 5 Önemli Gelişme


© Reuters.

Yazar: Geoffrey Smith 

Investing.com – Çin en az 80 kişinin ölümüne yol açan koronavirüsün yayılmasını önlemeyi umarak yeni yıl tatil dönemini uzattı. Çin talebindeki düşüşün kapsamı ortaya çıktıkça, petrol fiyatları alt üst oldu. Piyasa katılımcıları kısa vadede Çin GSYH’sine büyük bir darbe durumu ile fiyatlandığından, hisse senetleri açılışta ağır kayıplar yaşayacak. John Bolton’un hatıra taslağı, Başkan Donald Trump’ın şahsen kendisine Joe Biden’ın oğluyla ilgili bir soruşturma için Ukrayna’ya askeri yardım bağlamak istediğini söylüyor ancak Senatonun kanıtı kabul edip etmeyeceği başka bir mesele. Bölgesel bir seçimin popülist sağcı Lega partisinin siyasi ivmesini önlemesinin ardından İtalyan tahvilleri arttı.

İşte 27 Ocak Pazartesi günü finansal piyasalarda bilmeniz gerekenler.

1. Çin ekonomisi koronavirüsten dolayı büyük bir darbe ile karşı karşıya

Pekin, yetkililerin yeni virüs vakalarını incelemesi için Yeni Yıl tatilini üç gün daha uzattı. Hafta sonu yetkililer, semptomlar görülmeden önce hastaların 14 güne kadar bulaşıcı olabileceğini ve bu durumun yayılımı durdurmayı zorlaştırdığını söyledi.

Toplu taşıma ve yeni yıl kutlamalarının genel olarak iptal edilmesine ek olarak, yetkililer sinema salonlarını, tema parklarını ve diğer merkezleri, normalde yılın en yoğun zamanı olduğu bir dönemde kapattılar. Bloomberg, ülkenin kumar başkenti Macau’ya gelen turistlerin yıllık %80 azaldığını bildirdi.

BBC’nin Dünya Sağlık Örgütü yetkililerinden yaptığı alıntıya göre, teyit edilen davaların sayısı, 44’ü Çin dışında olmak üzere, bu yazı yazılırken 2.744’e yükseldi. Dördü ABD’de. Ölüm sayısı 80’e ulaştı. Geçen hafta boyunca her iki rakam da günde yaklaşık %50 arttı.

Çoğu analist, küresel ekonomiye yansımasının Çin’in GSYH’sinde daha az payı olduğu 2003’teki SARS salgınından daha büyük olabileceği konusunda uyarsa da GSYH kayıplarının kalıcı olmaktan ziyade geçici olmasını bekliyor.

2. Petrol ve demir cevheri küresel piyasalarda risksiz hareketlere yol açıyor

Piyasa Çin’in virüs salgınını önlemek için uyguladığı tedbirlerden dolayı geniş çaplı bir talep azalması ile fiyatlandığından, fiyatları düşmeye devam etti. Pek çok şehirde ulaşım araçları durduruldu ve Çin’in Ulaşım Bakanlığı, genel ulaşımın tatil döneminin başında %29 azaldığını söyledi. Uçuş sirkülasyonu da %42 düşük oranda.

vadeli işlemleri %3,3 düşüşle üç ayın en düşük seviyesi olan 52,38 dolara gerilerken, %3,3 kayıpla 57,90 dolar oldu.

ABD, Bağdat’taki ABD büyükelçiliğine yapılan roket saldırısından sonra ülkedeki İran destekli milislere misilleme yapacağını bildirdiği hafta sonu, Irak’taki alevlenmelerden görünür bir destek yok.

Baz metal fiyatları, genel Çin fabrikalarının kapatılmasına ilişkin görünümü yansıtarak alt üst oldu. Demir cevheri fiyatları Asya’da %6,5 gerilerken, vadeli işlemleri %2,7 ve %1,9 kaybetti.

3. Hisse senetleri düşük açılacak

S&P 500 için Ağustos’tan beri görülen en kötü haftayı takiben düşüş yönlü ivme artarken, ABD hisse senetleri açılışta ağır kayıplar görmeye hazırlanıyor.

424 puan düşerken, %1,5 ve %1,9 kaybetti. Avrupa piyasalarının geneli %1 üzerinde düşüş gösterdi.

Bu hafta kazanç raporlarının en yoğun haftası olacak. Bununla birlikte , , ve öncülüğündeki liste ile hafta görece sakin bir başlangıç yaptı.

Diğer yandan takvimde NY Fed Başkanı John Williams’ın konuşması olacak ancak Fed toplantısı öncesinde para politikasına ilişkin yorum yapması mümkün değil. Aralık verileri ortaya çıkacak.

4. Bolton Trump bombasını patlatıyor ama Kongre’de değil

Başkan Donald Trump’ın eski Milli Güvenlik danışmanı John Bolton, Trump’ın, Başkan Volodymyr Zelensky’nin Joe Biden’in oğlu hakkında bir ceza soruşturması yapana kadar, Kongre tarafından zaten onaylanmış olan Ukrayna askeri yardımını dondurmak istediğini söylemesinin bilinmesini sağladı.

Biden Sr. bu yılki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Trump’ın en olası rakibi.

İlk olarak New York Times tarafından ortaya atılan iddia, Bolton’un Washington’da dönen bir anı taslağından ortaya çıktı ve Trump’ı doğrudan ABD’li bir müttefikten kişisel kazanç için yardım kısıtlamasına bağlayan kanıt yığınına eklendi.

Bununla birlikte, iddianın Senato’da devam eden Trump’ın azil soruşturmasında kanıt olarak kabul edileceği kesin değil. Geçen hafta Cumhuriyetçi Senato tarafından düzenlenen mahkeme kurallarına bakılırsa, Bolton’ın ifade için çağrılacağı bile net değil.

5. Salvini bozgunu ile İtalyan tahvilleri sıçrıyor

Matteo Salvini’nin Lega partisi öncülüğündeki sağ kanat ittifak için şiddetli bir yenilgi olan bölgesel seçimlerin ardından, İtalya hükümet tahvilleri ve banka hisseleri sıçradı.

Yoğun ve pahalı bir kampanyaya rağmen, Lega, merkez sol Demokrat Parti öncülüğündeki bir ittifaktan olan Emilia Romagna bölgesinin kontrolünü alamadı. Sonuç, daha genişleyici bir maliye politikası vaat eden bir partinin ivmesini yavaşlatarak euro bölgesinin geri kalanıyla çatışma riskine girdi.

İtalyan tahvil verimi 18 puan düşerken, Alman emsali ile arasındaki 15 puan daralarak üç ayın en düşük seviyesi 142 oldu.

Ralli ile İtalyan banka hisseleri de piyasalardaki genel bozgundan kaçmayı başardı.

Source link

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu