Ekonomi

Perşembe Günü Piyasalarda Bilmeniz Gereken 5 Önemli Gelişme


© Reuters.

: Geoffrey Smith 

– Koronavirüs vakalarının büyük oranlarda artışı ile Çin ikinci bir şehri daha karantina altına aldı. Çin hisseleri ve geriledi ancak Avrupa hafif bir bocalamanın ardından toparlandı ve ABD piyasaları sakin bir açılışa hazır. Avrupa Merkez Bankası’nın para politikası stratejisine yönelik uzun süreli bir inceleme yayınlanması bekleniyor, Intel (NASDAQ:), P&G ve Comcast (NASDAQ:) kazançlarını raporlayacak.

İşte, 23 Ocak Perşembe günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Virüsün yayılmasıyla Çin tecrit halinde

Çin koronavirüsun yayılmasını önlemek için ikinci şehre de tecrit uyguladı.

Salgının çıktığı yer olan Wuhan’da toplu taşıma giriş çıkışını durduran Çinli yetkililer, Perşembe günü yaptıkları açıklamada 7,5 milyon insanın yaşadığı yaklaşık 45 mil doğudaki Huanggang şehrindeki tren ve otobüs ulaşımını durduracağını söyledi. Yerel yetkililer sinema, internet kafe ve diğer kültür ve eğlence merkezleri ile beraber şehir pazarını da kapatacaklarını belirtti.

Bu hareket Çin’in seyahat döneminin zirve yaptığı Çin Yeni Yılı tatilinin hemen öncesinde gelişti. Komünist Parti’nin People’s Daily gazetesi ölü sayısının 17 olduğunu söylerken, diğer raporlar 25’e kadar çıktığını söylüyor. Onaylanan vakaların sayısı artmaya devam ediyor ve Pekin, Şangay ve Zhejiang gibi daha doğudaki mega şehirlerde de raporlanan vaka sayısı artıyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) salgını hala uluslararası bir endişe konusu olarak tanımlamadı. Bu bağlam açısından, 2018’de daha yaygın olan bir influenza türünden dolayı ABD’de yaklaşık 80.000 insan ölmüştü.

2. Çin piyasalarındaki darbenin üzerine küresel piyasalar sakin

Perşembe günü Çinli yetkililerin aldığı aksiyonlara karşı Çin hisse senedi piyasaları alt üst oldu. Teknoloji temelli SZSE Component endeksi %3,5 ve birinci sınıf hisse senedi endeksi %2,9 geriledi. Gelecek haftaki uzun tatil öncesi toplu satışlar hızlandı.

Bununla birlikte Avrupa hisseleri ilk anda yaşanan bocalamanın ardından, Fransız çip üreticisi STMicroelectronics ile İngiltere online moda perakendecisi Asos arasında çok çeşitli kazanç raporlarından gelen destekle toparlandı.

10 puanın altında düşüşle fiilen yatay seyrederken, %0,1’in altında yükseldi. %0,1 artış gösterdi.

ABD Hazine tahvil verimlerinin 1 ila 3 puan arasında düşüş yaşamasıyla, güvenli liman talebi karışık seyretti. 1.550 dolar üzerinde dar bir aralıkta takılı kaldı.

3. Petrol, virüs aşırı arz korkularını şiddetlendirdikçe düşüyor; EIA verileri yolda

Virüsün Çin talebi üzerine etkisine dair korkular hakimiyetini sürdürürken, petrol fiyatları yedi haftanın düşük seviyesinde.

Gün içinin düşük seviyesi 55,59 dolara dokunan vadeli işlemleri %1,5 düşüşle 2 Aralık’tan beri gördüğü en düşük seviye olan 55,87 dolara geriledi. vadeli işlemleri %1,3 kaybederek 62,38 dolardan alıcılandı.

Bir diğer darbe de Çarşamba günü yayınlanan verilerden geldi. Düşüş beklentisi arasında art arda ikinci haftada da yükselen arzı, 1,6 milyon varil artış yaşadı. TSİ 18.30’da yayınlanacak olan Amerikan Petrol Enstitüsü rakamları resmi hükümet rakamları ile desteklenebilir de desteklenmeyebilir de.

4. Lagarde ECB politika incelemesini başlatacak

Christine Lagarde’ın bankanın düzenli politika oluşturma konseyi toplantısından sonra Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) para politikası incelemesinin parametrelerini belirlemesi bekleniyor. Lagarde’ın basın toplantısı TSİ 16.30’da yapılacak.

ECB’nin faiz oranı, varlık alım programı ya da gelecek rehberliğinde bir değişim yapması beklenmiyor. Piyasanın odağı Lagarde’ın banka ajandasını yeniden belirleme çabası olacak. Son zamanlarda ortaya çıkan spekülasyonlara göre, Lagarde, finans sektörünün getireceği risklerden korkarak incelemeyi Mario Draghi’nin gerektiği takdirde daha genişlemeci bir politika taahhüdünü takip etmek için kullanabilir.

5. Kazanç dizisinin manşetinde Intel, P&G ve Comcast var

Tüketim malı devi Procter & Gamble, Intel (NASDAQ:) ve yayıncı Comcast (NASDAQ:), günün kazanç silsilesini başlatacak.

Intel’in rakamları, zor bir 2019 geçirse de bu yıl güçlü bir şekilde toparlanması beklenen bir çip sektörünün geri kalanına dair herhangi bir okuma için incelenecek. Comcast’in ilgi odağında olma sebebi, planladığı yayın akışı hizmeti Peacock’la ilgili söyleyecekleri. Bu açıklama, Netflix’in (NASDAQ:) ABD pazarındaki rekabetle zorlu bir mücadeleye başladığını gösteren işaretlerin hemen arkasından gelecek.

Çarşamba günü piyasa kapanışından sonra, Texas Instruments (NASDAQ:) %0,6 düşüş gösterdi ve brokeraj ve danışmanlık firması Raymond James, hayal kırıklığına uğratan bir çeyreklik rapor sonrasında %4,3 kaybetti.

Source link

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu