Emtia ve Vadeli İşlemler

Petrol, Çin’deki salgın nedeniyle son 3 ayın en düşük seviyesine indi


© Reuters.

Investing.com – Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin’deki koronavirüs salgını devam ediyor. Ülkede ölü sayısının artması ve salgının Tayland, Hong Kong ve ABD’den sonra Canada’da da görülmesi virüsün hızla yayıldığı endişesine neden oluyor. Çin’de hem seyahat yasağı hem de önlemlerin maliyetinin ekonomiye yarattığı hasar hisselerdeki satışları hızlandırırken talebin azalacağı kaygısı da petrol fiyatlarının gerilemesine neden oldu.

Çin’de yeni yıl tatili uzatılırken iş yerlerinin de 9 Şubat’a kadar kapalı olacağı açıklandı. Sosyal ve ekonomik hayatın oldukça zorlaştığı Çin’de talebin de düşeceği riski petrol fiyatlarının sert gerilemesine neden oldu.

Ocak ayı başında ABD-İran gerginliği ile 72$ seviyesine yaklaşan brent petrol jeopolitik risklerin azalması ile 65$ yakınında sakin seyir izledi. ABD ve Çin arasındaki birinci faz ticaret anlaşmasının sağlanması ve talebin de artacağı beklentisi petroldeki iyimserliğin korunmasını sağladı. Geçen hafta itibariyle Çin’de yaşanan salgındaki durumun ciddileşmesiyle petrol fiyatlarındaki düşüş de hızlandı. Brent petrol 20 Ocak’ta 66$ seviyesinden başlattığı düşüşünü bugün 58,50$ seviyesine indirerek son 3 ayın dip seviyesine indi. Brent petrolde 58$ altı ayı piyasası olarak görülüyor ve günlük kapanışların 58$ altında kalması fiyatlardaki baskıyı artırabilir.

Dünya Sağlık Örgütü’nün yerel bir virüs olarak gördüğü koronavirüsün diğer ülkelere sirayet etmeyi sürdürmesi durumunda alarm derecesi yükselebilir ve bu olasılık fiyatlardaki baskıyı da artırabilir. Kısa vadede fiyatlarda Çin’deki gelişmelerin belirleyici olması bekleniyor.

Feragat: ParaBorsa.Org would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore ParaBorsa.Org doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

ParaBorsa.Org or anyone involved with ParaBorsa.Org will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.

Source link

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu