Emtia ve Vadeli İşlemler

Petrol fiyatları, virüs endişelerinin azalmasıyla %2 değer kazandı

© Reuters.

Investing.com – Çin’de başlayan ve diğer ülkelere yayılan koronavirüs nedeniyle küresel piyasalarda yaşanan endişe bugün bir miktar azaldı. Bu azalmada Çin hükümetinden gelen açıklamalar etkili oldu. Çin, virüsün yayılma hızının azaldığını belirtti. Virüsün Çin ekonomisine yüksek maliyet oluşturması nedeniyle merkez bankası da piyasalardaki satışı kontrol etmek için likidite desteği sunmuştu. Başkan Xi ise, Çin’in ekonomik hedeflerine ulaşacak gücü olduğunu belirtti ve bu açıklama piyasalarda olası bir riske karşı önemlerin geleceği beklentisini oluşturdu.

Endişelerin son günlerde azalması ile petrol tarafında da toparlanma görülüyor. Dünyanın en büyük petrol ithalatçısı olan Çin, virüs nedeniyle ülkede neredeyse hayatın durma noktasına gelmesiyle tüketimi de oldukça düşürdü. Talep azlığı brent fiyatını 54$ altına gerilemesine neden oldu. Bu hafta ise iyimserliğin artmasıyla brent 55$ seviyesinde denge kurmaya çalışıyor.

Öte yandan talep azlığı ve fiyatlardaki düşüş nedeniyle OPEC ve diğer üretici ülkeler arz kesintisine gidilmesi yönünde toplanmış, S. Arabistan’ın öncülüğündeki arz kesintisi isteğine en güçlü üyelerden olan Rusya karşı çıkmıştı. Son görüşmelerde ise Rusya, bir süre daha gözlemleme taraftarı olduğunu belirtti.

Petrol fiyatları haftanın 3. İşlem gününde %2’ye yakın primli işlem görüyor.

Feragat: ParaBorsa.Org would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore ParaBorsa.Org doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

ParaBorsa.Org or anyone involved with ParaBorsa.Org will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.
Source link

İlgili İçerikler

Başa dön tuşu
Kapalı