Borsa Haberleri

Piyasalar – ABD Vadeli İşlemleri, Virüs Korkularının Yatışmasıyla Yükselişe İşaret Ediyor

© Reuters.

Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Yatırımcılar koronavirüs salgınının artık zirveyi görmüş olabileceğine ilişkin işaretlerden cesaret buldukça, ABD borsaları pozitif eğilimi sürdürerek Çarşamba günü yükselecek.

12, 49 ve 125 puan yükseldi.

Çin’deki koronavirüsten, resmi olarak Covid-19’dan, kaynaklı ölü sayısı 1.100’ü aşmış durumda ancak salgının krizin ortaya çıktığı bölgede zirveyi görmüş olabileceğine dair sinyaller var.

Salgının merkezi sayılabilecek Hubei yetkilileri Çarşamba günü 1.638 yeni vaka görüldüğünü söyledi. Bu rakam bir önceki yeni vaka sayısından neredeyse üçte bir düşük ve virüs yaygınlaşmasının kilit bölgede yavaşladığını ortaya koydu. Bununla birlikte Taiwan News, Çinli yetkililerin hastaların semptom göstermediği durumları yeni vaka olarak saymayı bıraktığını belirtti. Hastalığın kuluçka dönemi 24 güne kadar çıktığı için bu, olması gerekenden daha eksik sayılma riski yaratacaktır.

S&P ve Nasdaq Salı günü son yedi oturumun altısında artış paylaşarak yine rekor seviyelerde kapattı ve Haziran ayından beri en iyi aylarını yaşadı.

Büyük kapasiteli teknoloji şirketleri, bu firmalar tarafından önceki anlaşmalarına yönelik bir düzenleyici soruşturmasının başladığı duyurusunu takiben Çarşamba günü ilgi odağında olacak. Bu durum, düzenleyicilerin büyük teknoloji şirketleri üzerinde daha baskıcı olduğuna ilişkin korkuları artırdı.

Boeing’in (NYSE:) Ocak ayında yeni ticari jet siparişi almadığını raporladıktan sonra dikkati çekmesi bekleniyor. Bunun aksine majör rakibi Airbus (PA:) 274 sipariş aldı.

Öte yandan ABD kazanç dönemi sona yaklaşırken, iyi bilinen bazı isimlerin raporları mevcut.

Çeyrek dönemlik geliri 1 milyar doların üzerinde olmasına rağmen Lyft (NASDAQ:) hisseleri %4 üzerinde düşüş yaşadı. Bununla birlikte yolculuk paylaşım şirketi kâr tahminlerini yükseltmeyerek, Uber’in bu yılın sonuna kadar temel bir düzeyde kârlı hale geleceğine ilişkin umutlar ışığında hayal kırıklığına uğrattı.

Aralık ve Ocak ayında aynı mağaza satışlarında düşüş raporlayan Bed Bath & Beyond (NASDAQ:) %25 düşüş yaşadı. Hisseleri çoğunlukla açığa satılan şirket, stok sorunları yaşadığını ve mağazaya müşteri çekme meseleleri ile karşı karşıya olduğunu söyledi.

CVS Health Corp (NYSE:) dördüncü çeyrek kazançlarının analist tahminlerini aştığını ve gelirin beklentilerin üzerinde geldiğini raporladı. Bu rakamlar etkileyici olabilir ancak sağlık hizmetine bağlı diğer hisse senetlerinde olduğu gibi CVS yatırımcıları, Demokrat seçimlerindeki gelişimleri gözlemeye devam edecek. Bu özellikle, Salı günü New Hampshire’da kazanan Senatör Bernie Sanders ve devlet ödemeli sağlık sigortasında iş yapması ile ilgili bir durum.

Cisco (NASDAQ:) Çarşamba günü raporlama yapacak. Investing.com tarafından derlenen analist tahminlerine göre, ağ devinin 12 milyar dolar gelir üzerine hisse başına 76 sent kâr raporlaması bekleniyor.

Ekonomi takvimi bugün sakin ancak Fed Başkanı Jerome Powell, yarıyıllık Kongre ifadesinin ikinci yarısı için Capitol Hill’de olacak.

Powell, Meclis Finansal Hizmetler Komitesi karşısındaki ifadesinin ardından Senato Bankacılık Komitesi’ne yapacağı konuşmaya TSİ 18.00’da başlayacak.

Öte yandan petrol piyasası da son kayıplarından toparlanarak yükseldi. OPEC’in yayınlanacak aylık raporu, dünya petrol talebindeki petrol piyasası eğilimlerini etkileyen önemli gelişmelere ve piyasanın arz-talep dengesine ilişkin rehberlik sağlayacak. ABD hükümeti, bu yıl dünya petrol talebi tahminlerini günlük 300.000 varil düşürdü.

Enerji Bilgilendirme Dairesi ABD petrol arzına ilişkin haftalık rakamlarını TSİ 18.30’da yayınlayacak. Investing.com tarafından derlenen tahminlere göre, kurumun stoklarda 3 milyon varil artış raporlaması bekleniyor.

Salı günü Amerikan Petrol Enstitüsü, 7 Şubat ile biten hafta için ham petrol stoklarında 6 milyon varil artış yaşadığını bildirdi.

vadeli işlemleri %1,7 artışla 50,77 dolar olurken, %2,2 yükselerek 55,20 dolardan alıcılandı. Ayrıca %0,1 düşüşle 1.569,85 dolardan işlem görürken %0,1 yükselişle 1,0923 puana ulaştı.
Source link

İlgili İçerikler

Başa dön tuşu
Kapalı