Borsa Haberleri

Piyasalar – ABD Vadeli İşlemleri Yükseliyor; Sprint Birleşme Umutları ile Artış Yaşıyor

© Reuters.

Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Yatırımcılar güçlü yerel ekonomi ve merkez bankasının bol likiditesi karşısında koronavirüs salgınını geride bıraktığı için ABD borsaları getirilerini artırarak yüksek açılmaya hazırlanıyor.

6, 29 ve 66 puan yükseldi.

Pazartesi gecesi S&P ve Nasdaq pozitif bir başlangıç yaparak rekor yüksekliklerde kapattı. Bu pozitif hissiyat Salı günü de devam edecek. Wall Street son altı oturumun beşinde kazanç elde etti ve iki endeks Haziran ayından beri en güçlü aylarına yaşama yolunda ilerliyor.

ABD kazanç dönemi bu hafta son düzlüğe giriyor ancak yine de raporlama yapacaklar arasında ünlü isimler var. Şirketlerin yaklaşık %70’inin beklentileri aşmasıyla, çeyrek dönem genel olarak pozitif geçti.

Hasbro (NASDAQ:) kazanç beklentilerini aştıktan sonra piyasa öncesinde hisseleri %7 üzerine çıktı. Oyuncak üreticisi, gişe rekorları kıran “Frozen II” filmi ile ilişkili ürün satışlarının desteğini kazandı.

Ülkenin en büyük otomobil perakendecisi AutoNation (NYSE:), dördüncü çeyrek için beklenenin üzerinde kazanç paylaştıktan sonra hisseleri %2 üzerinde artış yaşadı.

Under Armour (NYSE:) %15 geriledi. Çeyrek dönemlik sonuçları hayal kırıklığı yarattı.

Lyft (NASDAQ:) için beklentiler, 984 milyon dolar gelire karşı hisse başına 53 sent kayıp raporlayacağı yönünde.

Bununla birlikte, ABD yargısının telekomünikasyon şirketi Sprint’in (NYSE:) T-Mobile US (NASDAQ:) ile endüstride değişim yaratacak birleşmesini durdurma girişimi olan davada, Sprint lehine karar vermesi bekleniyor. Sprint hisseleri piyasa öncesinde %66 üzerinde artış yaşadı. T-Mobile US’in ana şirketi Deutsche Telekom (DE:) ise %4 kazandı.

Yazılım şirketi Slack Technologies’in (NYSE:) IBM (NYSE:) ile büyük bir anlaşmayı reddetmek zorunda kalmasının ardından, hisseler ilgi odağında olacak. Slack “IBM yıllardır Slack’in en büyük müşterisi ve zamanla Slack kullanımını artırdı” dedi. Slack hisseleri rapor öncesinde %15 kazandıktan sonra, piyasa öncesinde yaklaşık %7 kayıp yaşadı.

Salı günü konuşma yapacak bir dizi Fed yetkilisi var ancak ilgi Başkan Jerome Powell’da olacak. Powell Senato ve Meclis komiteleri karşısındaki yarıyıllık para politikası ifadesine başlıyor.

Fed başkanının, işgücü piyasasındaki sıkılaşma devam edip, özel tüketim büyümesi gücünü korumasına rağmen, merkez bankasının faiz oranı politikasını düşük seviyelerde tutacağına yönelik belirtileri pekiştirmesi bekleniyor. Ayrıca koronavirüs salgınının ABD ekonomisine olası etkileri üzerine de sorgulanması bekleniyor.

Diğer yandan, petrol fiyatları yükseldi. Ancak OPEC ve müttefiklerinin, analistlerin koronavirüs salgınının neden olduğu talep yıkımını dengelemek için ihtiyaç duyduklarını ileri sürdüğü üretim kesintilerine ilişkin tereddütleri ile bu artışların ne kadar süreceği tartışmalı.

%1,9 artışla 50,53 ve %2,2 yükselişle 54,45 dolara ulaştı.

%0,4 düşüşle 1.572,45 dolar olurken, vadeli işlemler sözleşmesi 98,707 puanda sakin kaldı.

Feragat: ParaBorsa.Org would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore ParaBorsa.Org doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

ParaBorsa.Org or anyone involved with ParaBorsa.Org will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.
Source link

İlgili İçerikler

Başa dön tuşu
Kapalı