Borsa Haberleri

Piyasalar – Avrupa Bankaların Desteğiyle Yükseldi; Renault Sürükleniyor

© Reuters.

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa hisse senedi piyasaları Asya’daki kazançlar ve İngiltere ve Fransa’dak beklenenden daha iyi gelen kazançlar ile desteklendi ve Cuma günü yüksek açılmaya hazırlanıyor.

9 puan yükseldi ve sakin kaldı. 18 puan artarken 2 puan kazandı.

Koronavirüsün salgın merkezi olan Çin’in Hubei bölgesi, enfeksiyon sayımında yeni bir metot nedeniyle 5.000 yeni vaka bildirerek bir önceki gün 15.000 üzerinde artış olduğunu raporladı. Çin’deki toplam ölü sayısı 1.380 olurken, toplam vaka 63.000’i aştı.

İngiliz bankacılık grubu RBS (LON:) ve Fransız Credit Agricole , beklentilerin hayli üzerinde kazançlar raporlayarak, grup net karının 4,2 milyar sterline ulaşmasının ardından özel bir temettü duyurmasına teşvik etti.

Credit Agricole (PA:), varlık yönetim şirketi Amundi’nin çeyrek dönemlik iyi bir performans daha sergilemesinin desteğiyle de güçlü kazançlar paylaştı.

Öte yandan Wirecard (DE:), bu yıl 1-1,12 milyar Euro (1,08-1,21 milyar dolar) olan çekirdek kâr rehberliğini pekiştirerek %34 büyümeye işaret etti. Muhasebe pratiklerine ilişkin devam eden çekişmeye rağmen, kazanç ve gelirinde güçlü bir artış daha yaşadı.

Ancak daha kötüsü, yıllık 141 milyon Euro (153 milyon dolar) kayıp paylaşan Renault (PA:) cephesinde gerçekleşti. 2019 temettüsünü düşürdü ve otomobil talebinin dalgalı olmaya devam ettiği konusunda uyardı. Bunun öncesinde Renault’nun büyük bir hissedar olduğu Nissan da yıllık kâr tahminlerini düşürmüş, yılın ikinci yarısı için temettü ödeyemeyeceğini belirtmişti.

Yetkililerin Çin’in hasta ve kurban sayısındaki büyük artışı önemsiz göstermeye çalışmasına rağmen, Covid-19 virüs salgınına ilişkin gelişmeler piyasaları diken üstünde tutmaya devam ediyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) bunun, hastaların göğüs filmlerini kullanarak birikmiş şüpheli vakaları yeniden sınıflandırmak için yetkililerin aldığı kararı yansıttığını ve daha geniş bir salgın için “buzdağının görünen ucu” olmasının şart olmadığını söyledi.

Bu rakamların güvenilirliğine ilişkin şüpheler devam ediyor. Beyaz Saray, koronavirüs salgınıyla ilgili Pekin’i daha şeffaf olmaya davet etti.

Çin’in gösterge Şanghay endeksi %0,4, %0,3 yükselirken, Güney Kore’de %0,5 artış yaşadı. %0,7 düşük kapatarak eğilimi tersine çevirdi.

Ekonomi cephesinde, dördüncü çeyrek GSYH rakamları ile birlikte Euro bölgesi büyüme rakamları var. Perşembe günü yayınlanan Almanya verileri, %0,1 artış beklentisine karşı çeyrek dönemde sakin bir seyir gösterdi ve bu veriler genel rakam için iyiye işaret değil.

Öte yandan petrol piyasasında bugün sakinlik hâkim. Tüm gözler, daha derin üretim kesintileri için OPEC’le işbirliği yapmayı kabul edip etmeyeceği merakla beklenen Rusya’da.

vadeli işlemleri %0,1 artışla 51,48 dolar olurken, 56,34 dolardan alıcılandı. Ayrıca %0,1 düşerek 1.578,15 dolardan işlem görürken 2017’den beri gördüğü en düşük seviye olan 1,0828 dolardan pek uzaklaşmadan 1,0840 dolarda seyretti.
Source link

İlgili İçerikler

Başa dön tuşu
Kapalı