Borsa Haberleri

Piyasalar – Avrupa Heineken’in Kazancı ile Destek Gördü; Virüs Korkuları Yatışıyor

© Reuters.

Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Avrupa piyasaları Heineken (AS:) ve kimyasal şirketi Akzo Nobel (AS:) gibi devlerin güçlü kazançları ile destek görerek yükseldi. Koronavirüs salgınının artık zirve yaptığına ilişkin işaretler mevcut.

18, 18, 75 puan yükseldi ve Avrupa’da 17 ülkede yer alan şirketleri temsil eden endeksi %0,3 artış yaşadı. Daha öncesinde ise 430,30 ile yeni bir rekora ulaşmıştı.

Dünyanın en büyük ikinci içki üreticisi Heineken (AS:), faaliyet kârının bu yıl tek basamaklı yüzdelik bir oranda artmasını beklediğini söyledi ve %5 artış yaşadı. Hem hacim hem ortalama satış fiyatlarında dördüncü çeyrekteki güçlü artışlar ile 2019 net kârında %14 artış raporladı. Salı günü ise yaklaşık 15 yıldır yönetimde olan Jean-François van Boxmeer’in ayrılacağını açıkladı.

Gucci’nin sahibi Kering (PA:) 2019’un dördüncü çeyreği için beklenenden daha yüksek satışlar raporladı ve hisselerinde %3 üzerinde artış yaşadı. Çin’deki koronavirüse ilişkin korkuların, lüks tüketim malı piyasası üzerindeki belirsizlikleri yükseltebileceği konusunda uyardı.

Diğer yandan, Hollandalı banka ABN AMRO (AS:) %6 düşüş gösterdi. Faiz geliri düşüp zarar arttığından dolayı, şirket dördüncü çeyrek net kazancı konusunda beklentileri yakalayamadı.

Çarşamba günü üst düzey bir hükümet düşünce kuruluşunda etkili bir ekonomist, koronavirüs etkisine rağmen Çin’in 2020’ye kadar olan on yıl içinde uzun vadeli GSYH’yi ve gelirini ikiye katlama hedefine ulaşabileceğini söyleyerek hissiyata destek oldu.

Krizin merkez üssünde salgının zirveyi görmüş olabileceğine ilişkin işaretler mevcut. Salgının merkez bölgesi Hubei’de yetkililer, Çarşamba günü 1.638 yeni vaka olduğunu söyledi. Bu rakam bir önceki yeni vaka sayısından neredeyse üçte bir düşük ve virüs yaygınlaşmasının kilit bölgede yavaşladığını ortaya koydu.

Bununla birlikte Taiwan News, Çinli yetkililerin hastaların semptom göstermediği durumları yeni vaka olarak saymayı bıraktığını belirtti. Hastalığın kuluçka dönemi 24 güne kadar çıktığı için bu, olması gerekenden daha eksik sayılma riski yaratacaktır.

Avrupa’da ekonomi takvimi Çarşamba günü sakin. Yalnızca, Euro bölgesi için Aralık ayı rakamları yer alıyor. Verilerin bölgedeki imalat durgunluğunun kapsamını göstermesi bekleniyor.

Öte yandan petrol piyasası da son kayıplarından toparlanarak yükseldi. OPEC’in yayınlanacak aylık raporu, dünya petrol talebindeki petrol piyasası eğilimlerini etkileyen önemli gelişmelere ve piyasanın arz-talep dengesine ilişkin rehberlik sağlayacak. ABD hükümeti, bu yıl dünya petrol talebi tahminlerini günlük 300.000 varil düşürdü.

vadeli işlemleri %1,7 artışla 50,80 dolar olurken, %2,2 yükselerek 55,18 dolardan alıcılandı. Ayrıca %0,3 düşüşle 1.565,75 dolardan işlem görürken %0,1 yükselişle 1,0923 puana ulaştı.

Feragat: ParaBorsa.Org would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore ParaBorsa.Org doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

ParaBorsa.Org or anyone involved with ParaBorsa.Org will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.
Source link

İlgili İçerikler

Başa dön tuşu
Kapalı