Borsa Haberleri

Piyasalar – Avrupa Wall Street Kazançları ile Desteklendi; Virüs Endişesi Sürüyor

© Reuters.

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Wall Street’in rekor seviyelerde kapanması ve Çin’deki işgücünün bir hafta içinde işe dönmüş olacağına ilişkin haberler ile destek gören Avrupa borsaları Salı günü yüksek açılacak.

63, 25, 31 ve 14 puan yükseldi.

Pazartesi gecesi S&P ve Nasdaq pozitif bir başlangıç yaparak rekor yüksekliklerde kapattı. Mega kapasiteli teknoloji hisselerinin güçlü kazançları, koronavirüs etkisine ilişkin endişeleri gölgede bıraktı.

%0,7, %1,1 ve %0,6 kazandı.

Global Times Salı günü, Çin Ulaştırma Bakanlığı 160 milyon insanın gelecek Pazartesi’ye kadar işe döneceğini söylediğini raporladı.

Çin anakarasındaki ölü sayısı 1.000’i, etkilenen insan sayısı 40.000’i aştı. Ve Nomura’daki analistlere göre, çalışanların işe dönüşü ve Çin içerisindeki yolcu trafiği için uygulanan tedbirler, virüsün “Ocak ve Şubat ayında Çin ekonomisi üzerinde devasa bir etkisi” olduğunu ortaya koydu.

“Şimdiye kadar küresel piyasaların virüsün yol açtığı aksaklık derecesini önemli ölçüde küçümsediğini düşünüyoruz.”

Çinli yetkililer zararı azaltmaya çalışıyor. Başkan Xi Jinping, hükümetin virüs salgınının yol açtığı büyük ölçekli zorunlu işten çıkarmaları engelleyeceğini söyledi.

Ancak şirketler zaten dara girdi ve talepte görülen büyük düşüşün tersine dönmesi için kısa vadede neler yapılabileceği tartışmalı olsa da piyasa Pekin’in daha çok teşvik yapmasını bekliyor.

Avrupa’ya bakacak olursak; lüks otomobil üreticisi Daimler (DE:) bir yıl önce 7,6 milyar olan net kârının 2019 yılında 2,7 milyar euroya düştüğünü söyledikten sonra ilgiyi toplayabilir. Elektrikli otomobillere geçişin pahasıyla mücadele eden şirket, nakdi koruma çabasıyla hisse başına temettüsünü 3,25 eurodan 0,90 euroya (0,9818 dolar) düşürdü.

Avrupalı tatil şirketi Tui (DE:) Salı günü ilk çeyrek sonuçlarını raporlarken Boeing (NYSE:) 737 MAX uçaklarının hizmet verememesinin 2020 mali yılında şirkete ek olarak 220-245 milyon Euroya mal olmasını beklediğini söyledi.

Salı günü AMS (SIX:), son teknoloji akıllı telefonlara yönelik güçlü talep arasında dördüncü çeyrek gelirlerinin kendi tahminleri üzerinde olduğunu raporladı ancak koronavirüs etkisini sorumlu tutmaksızın ilk çeyrekteki gelirlerinin düşeceği konusunda uyardı.

Avrupa’nın ekonomi takviminde bugün İngiltere’nin dördüncü çeyrek rakamları var.

Investing.com’un topladığı tahminler çeyrek dönemde büyüme yönlü olmazken, yıllık %0,8 büyüme ile sonuçlanan İngiltere ekonomisi, muhtemelen 2019 sonunda daralmadan kıl payı kurtuldu.

Bunların dışında Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde’ın konuşması da ilgi odağında olacak. Merkez bankası majör strateji değerlendirmesinin ortasında ve Lagarde’ın enflasyon hedefinde değişim olup olmayacağına ilişkin herhangi bir yorumu dikkat çekecek.

Öte yandan, son kayıpların ardından bir miktar toparlanan petrol piyasası, Salı günü yükseldi. Piyasa, majör petrol üreticileri kulübünden olası arz kesintilerini bekliyor.

%1,1 artışla 50,09 ve %1,1 yükselişle 53,88 dolara ulaştı.
Source link

İlgili İçerikler

Başa dön tuşu
Kapalı