Borsa Haberleri

Piyasalar – Avrupa Yükseliyor; Daimler’de İşten Çıkarmada Daha Yüksek Rakamlar Bekleniyor

© Reuters.

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Yatırımcıların Çin’deki endüstriyel aktivitenin yeniden başlamasına yönelik temkinli bir iyimserlikle karşılık vermesi ile birlikte Avrupa piyasaları Pazartesi günü yükselecek. Bununla birlikte koronavirüs can almaya devam ettikçe getiriler muhtemelen sınırlı olacak.

36, 10 ve 4 ve 6 puan yükseldi.

Pek çok işyeri kapalı ve çoğu beyaz yakalı çalışan evden çalışacak olsa da uzun bir Yeni Yıl tatilinin ardından Çin’deki çalışanlar ülke çapındaki ofis ve fabrikalara geri döndü. Apple’ın ana üreticisi Foxconn’un üretime kısmen devam etmeye yeşil ışık yakması ile genel ton destek gördü.

Hissiyata destek olarak Çin hükümeti virüs ile savaşmak için 10 milyar dolar taahhüt ederken, Çin Halk Bankası ters repo işlemleri aracılığı ile likiditeyi bol tutmak üzere hamle yaptı.

Yine de hastalıktan kaynaklı ölümler yaklaşık 20 yıl önceki SARS salgınını resmi olarak aştı; Pazar günü 89 kişinin daha hayatını kaybetmesi ile birlikte, anakaradaki toplam ölü sayısı 908’e ulaştı ve etkilenen kişi sayısı 40.000’in üzerinde.

Geçen hafta muhbir bir doktorun ölümü ile salgına ilişkin haber yapan Vuhan’daki yurttaş gazetecilerin ortadan kayboluşu, salgının ölçeğinin olduğundan daha küçük gösterilmiş olabileceğine ilişkin şüphelere yol açtı.

İngiltere virüsün kamu sağlığı için “ciddi ve an meselesi” bir tehdit olduğunu duyurdu.

Avrupa kazanç haberlerinde ise gözler, Mercedes-Benz otomobil ve kamyon üreticisi Daimler’de (DE:) olacak. Alman lüks otomobil üreticisi, elektrikli transmisyon teknolojisine uyum sağlama ihtiyacı birleşen küresel talep durgunluğu karşısında maliyetleri düşürmek için 15.000 kişiyi işten çıkarmayı planlıyor.

Grup Kasım ayında yaptığı bir açıklamada, en az 10.000 kişiyi işten çıkaracağını ve personel maliyetini 2022’ye kadar yaklaşık 1,4 milyar Euro (1,5 milyar dolar) düşüreceğini söylemiş ancak Handelsblatt gazetesi bu rakamların çok daha fazla olacağını raporlamıştı.

Pazartesi günü zayıf bir ekonomi takviminde yalnızca Aralık ayına ait İtalyan endüstriyel üretim rakamları var.

Diğer yandan geçen hafta art arda beşinci haftalık kaybını yaşayan petrol, Pazartesi günü düşüş yaşadı. Beş haftanın toplam kaybı her iki gösterge için de %22 üzerinde oldu ve onları ayı piyasasında bıraktı.

%0,1 düşüşle 50,28, %0,1 kayıpla 54,45 dolara düştü.

Dolar karşısında 1,0954 dolarda pek değişmedi.

Feragat: ParaBorsa.Org would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore ParaBorsa.Org doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

ParaBorsa.Org or anyone involved with ParaBorsa.Org will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.
Source link

İlgili İçerikler

Başa dön tuşu
Kapalı