Borsa Haberleri

Piyasalar – Wall Street Artış Yaşıyor; Apple Kazanç Tufanında Üst Sırada


© Reuters.

Yazar: Peter Nurse  

Investing.com – Avrupa hisse senedi piyasaları Çin’deki ölümcül koronavirüse yönelik endişeler sürmesine rağmen, Pazartesi günkü keskin düşüşlerden toparlanarak Salı günü bir nebze yüksek açılmaya hazırlanıyor.

5, Nasdaq 20 ve DJI 42 puan yükseldi.

Ulusal Sağlık Komisyonu’na göre, Pekin’in ilk kurban olmasıyla koronavirüsten kaynaklı ölü sayısı 106’ya ulaşmış, Çin’deki toplam vaka sayısı 4.515’e yükselmişti. Ölenlerin neredeyse altısı hariç tümü, hastalığın ilk ortaya çıktığı Vuhan’daydı.

Dünya Sağlık Örgütü’nün genel müdürü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Çinli yetkililerin salgınla baş edebileceğine olan güvenini ifade ederek yabancı uyrukluların Çin’den tahliyesini savunmadığını belirtti.

Ayrıca Çin merkez bankası Salı günü yaptığı açıklamada, bankacılık sistemindeki likiditeyi makul bir bollukta tutmak için finansman enjeksiyonu yapacağını söyledi. Ayrıca bankalar arası piyasalar için tatilin de Pazartesi gününe kadar uzatılacağını belirtti.

S&P 500 ve %1,6 geriledi. Her iki endeks için de Ekim ayından beri görülen en büyük düşüşler oldu. Teknoloji ağırlıklı %1,9 ile Ağustos ayından beri gördüğü en büyük kaybı yaşadı.

Piyasanın son telefon serisinin satışları canlandırıp canlandırmayacağını görmek istemesiyle birlikte Apple (NASDAQ:) kazanç raporu ile çoğu göz Wall Street’te olacak. Şirketin hisseleri son 12 ayda iki katından fazla artış yaşadı.

Ayrıca bileşenlerinden Pfizer (NYSE:) 0,58 dolar hisse başına kazanç (EPS) beklentisine kıyasla 0,55 dolar EPS yayınlayarak hayal kırıklığı yarattı. Geliri ise 12,69 milyar dolarda büyük oranda beklendiği gibi geldi. 3M (NYSE:) 2,10 dolar beklentisine kıyasla 1,95 dolar EPS paylaşarak beklentileri kaçırırken, geliri 8,12 milyar dolar ile paralel bir seviyede paylaşıldı. United Technologies (NYSE:) 19,4 milyar dolar gelire 1,84 dolar EPS beklentisinden yüksek gelerek 19,55 milyar dolar gelire 1,94 dolar EPS paylaştı.

Whirlpool (NYSE:) Pazartesi günü kapanış sonrasında dördüncü çeyrek sonuçlarını paylaştı. Çeyrek dönem için kâr tahminleri beklentilerin üzerinde gelirken, 2020 görünümü de etkiledi.

CNBC şirketin istediğinden daha fazla finansman sağlayabildiğini raporladıktan sonra, Boeing (NYSE:) de ilgiyi üzerine çekecek. 737 MAX uçak serisinin uzun zamandır kalkış yapamadığı bir ortamda, şirket bilançosu desteklendi.

ABD verileri de Fed’in iki günlük toplantısı öncesi dikkatle incelenecek. Veri gündeminde %0,3 artış yaşamış olması beklenen dayanıklı mal siparişleri ve Aralık ayında gördüğü 126,5 puandan 128’e yükselmesi beklenen Ocak ayı tüketici güven endeksi var.

Pazartesi günkü etki kadar olmasa da petroldeki düşüşler sürdü.

vadeli işlemleri %0,6 düşüşle 52,81 dolar olurken, %0,9 kaybederek 58,05 dolara geriledi.

Feragat: ParaBorsa.Org would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore ParaBorsa.Org doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

ParaBorsa.Org or anyone involved with ParaBorsa.Org will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.

Source link

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu