Borsa Haberleri

Piyasanın Kalbi: Tui’nin Şerefine

© Reuters.

Yazar: Geoffrey Smith

Investing.com – Alman merkezli Tui’nin Thomas Cook’un çöküşünden faydalanarak dördüncü çeyrekte %6,8’lik bir artış yaşamasıyla, şimdiye kadar kötü geçen bir 2020’de seyahat sektörü rahat bir nefes aldı.

Tui %11,4 yükselerek İngiltere merkezli rakibinin Ekim ayında iflas etmesinden bu yana en büyük gün içi artışını yaşadı. Şirket İngiltere’den gelen rezervasyonlarda şimdiye kadarki en iyi çeyreği yaşadığını raporlayarak beklenildiği gibi pazar payını genişletti.

Bu gelişme, Thomas Cook’un gidişinin sektör genelindeki aşırı kapasitede iyi bir göçük yarattığının kanıtı ve EasyJet ve Ryanair hisseleri karşılık olarak %2,5 arttı.

Haber, tur operatörü ve havayolu grubu için bir hafta içindeki ikinci büyük destek oldu: geçen Cuma Tui, daha kârlı bölümlerinden birini destekleyerek ve Royal Caribbean ile ortak girişiminin özkaynak değerinde “önemli bir rezervasyon kazancı” yayınlayarak (anlaşmanın beklendiği gibi yaz aylarında kapanacağını varsayarsak) Hapag-Lloyd yolcu gemilerini satın aldığını duyurdu.

Daha da önemlisi, şirketin havayolu bölümü, Kış programı için “gelişmiş rezervasyon trendleri” üzerine temel kârında %14 artış olduğunu paylaşarak ne Almanya’daki durgunluğun ne de Brexit’in uzayan gölgesinin, en büyük iki piyasasında çok pahalı gayri ihtiyari harcamalara zarar vermediğini ortaya koydu.

Bu eğilimi göz önüne alarak, Tui, tüm yıl gelir büyümesi için rehberliğini %5’ten yaklaşık %10’a yükseltti.

Bunun daha yüksek kazançlara aktarılıp aktarılmayacağı, şirketin 737 MAX uçağının hizmete döndüğü zamana bağlı olacaktır. Boeing’in, son güncellemesinde uçakların en yoğun yaz sezonundan sonraya kadar uçmasına izin verilmeyeceğini belirtmesinin ardından, Tui tüm mali yıl için yedek kapasite kiraladığını söyledi. Ayrıca, uçakların kalkış yapamamasının bu yıl ne kadara mal olacağına dair temel tahminini %5 düşürdü. Ancak, Boeing’in (NYSE:) büyük bir tazminat için zor duruma düşeceği düşünüldüğünde, bu muhtemelen her iki şekilde de kazan-kazan olacaktır.

Rakamlar, koronavirüs salgını evrensel bir salgın haline gelmediği sürece, Tui’nin bu yıl için iyi bir şekilde planlama yapması gerektiğini, işgücü piyasasının zayıflaması nedeniyle Almanya’daki olası bir yavaşlamaya karşı İngiltere’deki bastırılmış talebin değerli bir sigorta olduğunu gösteriyor.

Bu bağlamda, hisse senedinin son haftalardaki zayıflığı iyi bir giriş noktası olabilir. Bugünkü kazançlardan sonra bile, hala yıl bazında kazanç çizgisinin üzerinde değil. 15 kattan az kazanç ve %5,33 temettü getiri sahibi olması ile kesinlikle daha pahalı hisse senetleri var.

Bununla birlikte, uçakları gibi, Tui’nin hisseleri de kalkış için hala hazır değil. Salı günü, Brexit sonrası ticaret görüşmelerindeki aksaklık riskleri konusunda bir kez daha uyardı ve Çin dışındaki “süper yaygın” vakaların yarattığı son duyumlar göz önüne alındığında, koronavirüs yolcu sayısında büyük bir sıkıntı yaratmaya devam edebilir. Paket tur işindeki Tui’nin en büyük rakiplerinden biri olan On the Beach hisseleri, geçtiğimiz hafta pek detaylandırılmamış bir ticaret güncellemesi paylaşmasından sonra kazancının çoğunu kaybetmiş bir halde yıl bazında hala %10 düşük seviyede. Bu meseleler en azından bugünün endişesi gibi görünmüyor.

Feragat: ParaBorsa.Org would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore ParaBorsa.Org doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

ParaBorsa.Org or anyone involved with ParaBorsa.Org will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.
Source link

İlgili İçerikler

Başa dön tuşu
Kapalı