Kripto Para

Polygon (MATIC), ağdaki son gelişmeler sayesinde günün altcoin’i oldu

© Reuters.

Investing.com – Polygon (MATIC) geliştiricilerin ağ için önemli açıklamalar yapmasının ardından bugün önemli bir değer artışı gördü. MATIC tokeni ilk 100’de en çok değerlenen kripto para birimi oldu. 

ağının ölçeklendirilmesi için katman-2 çözümü olarak faaliyet gösteren Polygon,  son olarak Zero knowledge (sıfır bilgi) protokolü tarafından desteklenen ve özel bir kimlik çözümü olan “Polygon ID” uygulamasının hayata geçirildiğini duyurdu. Polygon ID ile merkezsiz otonom kuruluşlar (DAO) tarafından erişilemeyen bir dizi özellik etkin hale gelmiş olacak. Bu uygulama, tamamen özel ve doğrulanabilir bir kimlik oluşturmayı mümkün hale getirecek.

Polygon ekibi tarafından yapılan açıklamada internet üzerinden en temel hizmetlere erişim için kişisel verilerin kullanılması gerektiğine vurgu yapılırken kişilerin çoğu zaman dahil oldukları platformlarda diğer kişilerle iletişim kurmanın farklı yollarına ihtiyaç duydukları belirtildi. 

Ekip, Polygon ID ile kullanıcıların dijital kimlikleri üzerinde tam kontrole sahip olacağını ve kendilerini herhangi bir kişisel bilgi ifşa etmeden kanıtlayabileceklerini söyledi. Ekip tarafından yapılan duyuruda Polygon ID’nin nasıl çalıştığı ve Polygon DAO’nun Polygon ID ile entegrasyonu konusunda ayrıntılı bilgilere yer verildi.

MATIC tokeni, bu hafta ciddi bir talep gördü

Web3’ün gündemde olduğu bu dönemde Polygon ekibinin Polygon ID lansmanının tam zamanında yapıldığı düşünülüyor. Bu gelişmeyle birlikte Polygon ağının yerel tokeni MATIC, bugün önemli bir yükseliş performansına sahipti.

MATIC tokeni, Blockchain verilerine göre son zamanlarda büyük yatırımcıların radarına girdi. Santiment verilerine göre 10 bin ila 10 milyon MATIC tutan yatırımcıların varlıklarını yüzde 8,7 oranında artırdığını gösteriyor. 

MATIC tokeni, 19 Haziran tarihinden bu yana yükselişini sürdürürken dünden bu yana değer kazanımını daha da artırdı ve son 24 saatte yüzde 25’e ulaşan değer artışıyla 0,5 dolara kadar yükseldi. 

Son 5 günlük yükseliş performansına bakıldığında geçen hafta 0,32 dolar bandında dip gören kripto para, bu kısa sürede yüzde 60’a yakın bir değer artışına sahip. MATIC, şu an Aralık 2021 tarihinde görülen 2,92 dolar zirvesinden yüzde 82 oranında düşüşle devam ediyor. Diğer yandan bu haftaki yükselişle son 11 haftadır ekside kapanış gördüğü düşüş trendinde ilk ciddi tepkiyi vermiş durumda.

Yazar: Günay Caymaz

Source link

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu