EkonomiHaberlerTürkiye

Powell: Önemli ilerleme kaydedilene kadar varlık alımları sürecek

[ad_1]

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, Fed’in faiz kararını açıkladığı Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) Haziran ayı toplantısının ardından yaptığı açıklamada, “Önemli ilerleme kaydedilene kadar varlık alımları sürecek ” dedi.

Jerome Powell, “Salgından en fazla etkilenen sektörler zayıf olsa da iyileşme gösterdi. Ekonomik aktivite ve istihdam göstergeleri iyileşti. Hızlı büyümenin çoğu krizden çıkışı yansıtıyor. Ekonomik görünüme dair riskler sürüyor. Enflasyon son aylarda dikkat çekici şekilde arttı. Enflasyondaki artış baz etkilerini kısmen yansıtıypr” şeklinde konuştu.

Jerome Powell, “Tedarik darboğazları beklenenden daha büyük oldu. Enflasyon beklenenden daha yüksek ve kalıcı olabilir. Bir süre için enflasyonun yüzde iki üzerinde seyretmesini bekliyoruz” dedi.

Powell, “Salgın endişeleri nedeniyle hâlâ işgücü dışında olan önemli sayıda insan var. Enflasyonu etkileyen faktörler toparlanma ile alâkalı. Enflasyon son birkaç ayda beklentilerin üzerinde geldi ve düşmesini bekliyoruz. Uzun vadeli enflasyon beklentilerine bakma eğilimindeyiz. Uzun vadeli enflasyon beklentilerinin hedefe doğru yükseldiğini görmek güzel. Enflasyon beklentilerinin çıpalanması çok önemli. Enflasyonile ilgili belirli bir formüle bağlı kalmak akılcı değil” ifadelerini kullandı.

Faiz artışını tartışmak için erken diyen Powell, “Tahvil alımlarını azaltmadan önce iletişimi yapacağız. Hedeflerimizden oldukça uzağız. Ters repo, faizlerin arzu edilen seviyelerde kalmasına yardımcı oluyor” şeklinde konuştu.

Çok hızlı şekilde çok güçlü bir işgücü piyasasına ulaşacağız ifadelerini kullanan Jerome Powell, “Ücret verilerinde tedirgin edici brşey görmüyoruz. İlave likidite desteği konusunda çalışıyoruz. Enflasyonda sürekli yükseliş beklemeyi gerektirecek bir durum yok. Yüksek enflasyon okumalarının düşmesini bekliyoruz” dedi.

[ad_2]
Source link

İlgili İçerikler

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: