EkonomiHaberlerTürkiye

Powell’dan önden yüklemeli faiz artışı bekleniyor

Fed Başkanı Jerome Powell’ın gelecek toplantılarda önden yüklemeli 2 faiz artışı yapması, devamında faiz artış hızını yavaşlatması bekleniyor.

Bloombeeg anketine katılan ekonomistler Fed’in 3-4 Mayıs tarihli toplantısında ve Haziran toplantısında 50’şer baz puanlık faiz artışı öngörüyor. Bu miktarda bir artış 2000 yılından beri bir ilk olacak.

Ekonomistler yılın ikinci yarısında ise artışların 25’er baz puan olarak devam etmesini bekliyor. Bankanın Mayıs ayından itibaren 9 trilyon dolara ulaşan bilançosunu da azaltmaya başlayacağı belirtiliyor.

Ankete katılan 48 ekonomist Fed’in Aralık ayına kadar faizi yüzde 2.25-2.5 aralığına çıkartmasını öngörüyor. Fed’in Mart ayındaki son projeksiyonlarında bu yıl sonunda faizin yüzde 1.9, gelecek sene yüzde 2.8 olacağı tahminine yer verilmişti.

Ekonomistlerin tahminlerinden daha agresif beklentiler de var. Nomura Holdings Haziran ve Temmuz aylarında Fed’den 75’er baz puan artışı bekliyor. Fed’in en şahin isimlerinden biri olan St. Louis Fed Başkanı James Bullard yıl sonunda faiz aralığının yüzde 3 – 3.25 olabileceğini öngördü.

Fed Başkanı Powell 21 Nisan’daki konuşmasında Mayıs ayında 50 baz puanlık artışın masada olacağını belirtmişti. Bölgesel Fed Başkanları da benzer açıklamalarda bulunuyor.

Resesyon beklentisi

Ankete katılan ekonomistler resesyon riski olduğunu belirtiyor, katılımcıların üçte biri gelecek 2 sene içerisinde resesyon ihtimali görüyor.

Wall Street ekonomistleri de son dönemde bu konudaki endişelerini dile getiriyor. Goldman Sachs gelecek 2 yılda ABD ekonomisinde daralma ihtimalinin yüzde 35 olduğunu belirtirken Deutsche Bank büyük resesyon beklediğini, işsizlik oranında da birkaç puanlık yükseliş beklediğini açıkladı.

Bloomberg’in resesyon olasılığı modeline göre ise Ocak 2024’ten önce bu ihtimal yüzde 44 seviyesinde.

Source link

İlgili İçerikler

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: