Kripto Para

ProShares’in Bitcoin açığa satış fonu, Wall Street’te ilgi çekmeye başladı

© Reuters

Investing.com – ABD’de kurumsal yatırımcılar, kripto paralarda düşüş eğilimi devam ederken ProShares’in yeni ETF’si “Short Strategy (BITI)” fonuna ilgi göstermeye başladı.

ProShares tarafında yapılan açıklamada fonun New York Menkul Kıymetler Borsası’nda (NYSE) piyasa sürüldükten iki gün sonra 35 milyon dolar değerinde 870.000 hissenin satıldığını duyurdu.

ProShares CEO’su Michael L. Sapir, ABD’nin ilk Bitcoin açığa satış fonunu sunmaktan dolayı heyecanlı olduğunu söylerken şu açıklamayı yaptı:

“BITI’nin piyasada gördüğü ilk talep, Bitcoin fiyatı düştüğünde kripto paralardan kâr elde etmek isteyen ya da hedge etmek için uygun maliyetli bir ETF’ye olan ihtiyacı teyit ediyor.”

ABD’nin Bitcoin düşüşüne yatırım yapan ilk kripto fonu

Bu hafta başında ProShares tarafından New York Menkul Kıymetler Borsası’nda piyasa sürülen BITI, S&P Vadeli İşlemler Endeksinin performansının tersine yansıtmak üzere tasarlandı. Böylece Short Bitcoin Strategy (BITI) fonu ile yatırımcılar kripto piyasasının en büyük kripto varlığının fiyat düşüşünden dolaylı olarak kâr etme olanağı sağlar.

BITI’nin piyasaya sürülmesiyle ProShares, ABD’de en üst varlık sınıfına Bitcoin’e büyük ölçüde bağlı olan ilk ters ETF’sini sunmuş oldu. ProShares, ayrıca Ekim 2021 döneminde ABD’nin ilk Bitcoin vadeli işlemlerine dayalı ETF’si olan BITO’yu piyasa süren şirket olmuştu.

BITI’ye bağlı yatırım fonu da piyasaya sürüldü

Bunun yanında ProShares’in bağlı ortaklığı olan yatırım fonu şirketi ProFunds, yatırım fonu tercih edenler için Short Bitcoin Strategy ProFund’u (BITIX) da piyasa sürdü. BITIX yatırım fonu, BITI ETF’sine yatırım yapan ve aynı yatırım stratejisine sahip olan bir finansal ürün olacak. Geçen Temmuz ayında ise ProFunds ilk Bitcoin destekli yatırım fonu olan BTCFX’i piyasaya sürmüştü. 

Bitcoin’de son durum

Bitcoin fiyatı, bugün 20.000 dolar seviyesinde kalma mücadelesine devam ediyor. Dünkü işlemlerde yüzde 3,55 oranında değer kaybeden BTC, günü 19.988 dolardan kapattı. Yeni güne ise alıcılı başlayan Bitcoin, açılıştan bu yana yüzde 3 değer kazandıktan sonra şu an 20.600 dolar bandında el değiştiriyor. 

Son duruma göre Bitcoin, yılbaşındaki 47.700 dolar fiyatından yüzde 57 oranında değer kaybıyla devam ediyor. 

Yazar: Günay Caymaz

Source link

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu