Haberler

Rekabetçi kur ne demek?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, İstanbul Dolmabahçe’de yıllık değerlendirme toplantısında 2020 ekonomi politikası için bir çok mesaj verdi, ancak…

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, İstanbul Dolmabahçe’de yıllık değerlendirme toplantısında 2020 ekonomi politikası için bir çok mesaj verdi, ancak bir tanesi çok muğlak. O da “rekabetçi kur” hedefi. Önce Albayrak’a kulak verelim, ardından da dış basında yer alan yorumlara. En son olarak kendi düşüncemizi ekleyelim.

Bakan Albayrak kur politikasını şöyle tarif ediyor: “Türkiye ekonomisi Temmuz 2018’den beri birden fazla kur atağına maruz kaldı. Kurda stabilizasyon sağlandı. Kur şu olacak demek doğru değil ancak rekabetçi bir kur olmalı.

Dış politik risklerden minimum etkilenecek bir finansal mimari kurduk. Son 1,5 yılda sessiz ve derin devrim niteliğinde pek çok yapısal reforma imza attık”.

Bloomberg’e konuşan BlueBay Asset Management stratejisti Tim Ash: “Bakan Albayrak gayet güvercin bir açıklama yaptı. İlerleyen günlerde daha düşük faizler ve ‘rekabetçi kur’ göreceğiz” dedi.

Biz bu cümleden Ash’in ilerleyen günlerde TL’nin bir miktar değer kaybına izin verileceğini düşündüğü çıkarımını yaptık.

JPMorgan araştırma uzmanı Yarkin Cebeci’ye göre, yıl içinde politika faizi %10’un altına düşecek. Eğer jeo-politik riskler durulur veya büyüme hedefin gerisinde kalırsa, TCMB politika faizini JP Morgan 2020 sonu tahmini olan %9’un altına dahi indirebilir.

Reuters’e göre ise, Albayrak “rekabetçi kur” kavramına sarih bir tanımlama getirmese de, bir çok ekonomi ihracatı artırmak için yerel para briminin değerini düşmesini yeğliyor. Türkiye’de ise dışsal nedenlerden dolayı ihracat artışı Eylül’den bu yana durdu.

YORUM:  Rekabetçi kur ne demek?

Biz ne düşünüyoruz? 

Ekonomi yönetiminin TL’nin “biraz” değer kaybına göz yumarak ihracata nefes vermek, iyice coşan tüketici kredilerinin de ithalatı artırmasını engellemek istemesi mümkün, fakat riskli. Belki de son günlerde dolar/TL 5.93’e yükselirken kamu bankalarının seyirci kalması yeni bir duruşu yansıtıyor. Yalnız, bu anlamda kullanıldıysa, rekabetçi kur TL’nin dolara karşı en az %5 belki %10 değer kaybını gerektirir. Daha cüzi değer kayıpları ihracata pek fayda etmeyeceği gibi, ithalat talebini de kesmez.

Lakin, hükümet dolar/TL’nin 6.00, hatta 6.30’a kadar müdahalesiz yükselmesine izin verebilir mi? Bu durumda enflasyon ve dolarizasyon sorunları ile nasıl başa çıkılır? Biz cevabı bilmiyoruz, ama Albayrak’a göre, bu yıl ekonomide ‘ince ayar’ yılı, herhalde bir planı vardır.

Kaynak
Para Analiz

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu