Temel Analiz

Rekor üstüne rekor kıran BİST nerede dinlenecek? Yabancı yatırımcı neden hissede?

122 bin 482 puana çıkarak tarihi zirveye ulaştıktan sonra haftanın son işlem gününe 121 düzeyinde başlıyor Bankalar %1.13, bilgi teknolojileri 2.27, yiyecek içecek %1.68 prim yaptı. En büyük kayıp %2.19 ile turizmde yaşandı. İşlem gören 589 hisse senedinin 186’sı prim yaptı, 199’u geriledi.Türk Hava Yolları, Petkim, Güneş Sigorta, Akbank ve Pegasus en çok işlem gören hisse senetleri oldu.

Haftaboyunca sert yükseliş içindeki endeksin bugün dinlenmesi bekleniyor. Yeni güçlü ataklar için hisse senetlerindeki kazançların bir kısmının realize edilmesi gerekiyor. Bu son derece sağlıklı bir uygulama. Endeks 120 bine dönebilir. Talep güçlü kalırsa burada kalamayabilir.

Yabancı yatırımcılar 5 yıllık risk priminin 248 düzeyine düşmesine rağmen, hisse senedinde satıcı pozisyonunda. Geçen hafta 107.8 milyon dolarlık hisse, 13.7 milyon dolarlık tahvil sattılar. Merkez Bankası’nın ölçülü faiz indirimine gitmesi enflasyon görümündeki iyileşmenin devam etmesini amaçlıyor. Bunun için kurların düşük kalması gerekiyor. Yılın ilk çeyreğinde ’nın tek haneye ulaşma ihtimali oldukça güçlü.

ABD Ticaret Bakanlığı rakamlarına göre Aralık ayında 0.3, 0.4 arttı. Beklenenden güçlü gelen veriler altındaki atakların kesilmesine yol açtı. Ancak bu sabah Çin’de 2019 4 ncü çeyrekte büyüme hızının %1.5, yıllık bazda %6 ile beklentiye uygun, nin %6.9, ın %8 ile tahminlerin üzerinde gelmesi ı 1553 dolara çıkardı. 1550 dolar üzerinde tutunursa 1565 dolar direnci hedefte kalacak.

Dünyaca ünlü yatırım şirketi Bridgewater Associates’ın baş yatırım sorumlusu Greg Jensen, altın fiyatlarının artan siyasi risklerden dolayı 2.000 dolara yükselebileceğini söyledi. Bugünkü kur üzerinden şu anda 292 liradan satılan gram altın 376 lirayı görür.. Jensen’e güveniyorsanız, altında kalın.

Feragat: UYARI – SPK\’nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete\’de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı: \”Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Sitede sunulan görüş, bilgi ve veriler, yatırımcılara, kendi oluşturacakları yatırım kararlarında yardımcı olmayı hedeflemekte olup, yatırım danışmanlığı kapsamında değildir, herhangi bir yatırım aracını alma veya satma yönünde yatırımcıların kararlarını etkilemeyi amaçlamamaktadır. Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu sitede bulunan görüş, bilgi ve veriler arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan Necmettin Batırel\’in herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Source link

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu