EkonomiHaberlerTürkiye

Robinhood, 2 hisse üzerindeki işlem kısıtlamalarını kaldırdı

Robinhood Markets, GameStop ve AMC Entertainment hisseleri üzerindeki kısıtlamaları kaldırdı. Aracı kurum perşembe günü bu iki hisse için alım limitlerini artırdıktan sonra cuma günü kısıtlamaları tamamen kaldırdı.

GameStop ve AMC Entertainment hisselerinin hacmi bu hafta fiyatlarıyla beraber sert bir düşüş yaşamıştı. GameStop bu hafta yüzde 84 düşüş kaydederken AMC yüzde 47 değer kaybetti.

Robinhood Markets ve Interactive Brokers Group, GameStop Corp. ve AMC Entertainment Holdings Inc. dahil olmak üzere hisse senedi alım satımını engellemişve bu durum Reddit’ten esinlenen bir çılgınlık içindeki kullanıcıların öfkesine yol açmıştı.

Aracı kurum, Ocak ayında yayımladığı bir blog gönderisiyle yaptığı açıklamada, müşterilerin AMC, GameStop ve BlackBerry Ltd. dahil yeni opsiyon pozisyonları almasına izin vermeyeceğini belirtmişti.

GameStop’un hisseleri son dönemde yaşanan çılgınlığın öncesinde, 2007 sonunda 60 doları aşmış, kademeli olarak çekilmesinden sonra 2013 yılının sonlarına doğru tekrar yükselişe geçerek 50 doların üzerini görmüştü.

Ardından uzun vadeli düşüş trendine giren hisse, şirketin geçen yıl mağaza kapatma kararını açıklamasının ardından 3.25 dolara kadar çekilmişti. 2020’nin ikinci yarısında başlayan yükseliş, küçük yatırımcıların hissede kısa pozisyon alan Wall Street devlerine savaş açmasıyla akılalmaz boyutlara geldi.,

GameStop hisselerinde etki yarattığını gören küçük yatırımcı diğer varlıklara da yöneldi ve benzer hareketler burada da yaşandı. Bunlardan birisi de gümüş oldu. Gümüşte benzer şekilde yüzde 10’u aşan yükselişler görülerek 30 dolar seviyesi test edildi.


Source link

İlgili İçerikler

Başa dön tuşu
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: