Kripto Para

Rusya Merkez Bankası, dijital ruble testleri için grup oluşturdu Yazar Muhabbit


© Reuters. Rusya Merkez Bankası Dijital Ruble Testleri İçin Grup Oluşturdu!

Rusya Merkez Bankası, gelecek yıl merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) test çalışmasını gerçekleştirmek için bankacılık kurumlarından oluşan bir grup kuruyor.

29 Haziran tarihinde yapılan açıklamada, Rusya Merkez Bankası, dijital rubleyi test etmek için 12 Rus bankasını bir araya getiren ilk pilot grubun kurulduğunu resmen duyurdu. Bu kapsamda dijital ruble için bir prototip platformunun geliştirilmesinin Aralık ayında tamamlanması planlanıyor ve testler Ocak 2022’de başlayacak. Yıl boyunca birkaç aşamada gerçekleşecek olan bu çalışmanın sonuçlarına dayanarak, dijital rublenin tanıtımı için bir yol haritası oluşturulacak.

Rusya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Olga Skorobogatova konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Böyle bir etkileşimi organize etmek için derhal ilk pilot banka grubunu oluşturduk, böylece teknik ve teknolojik bir bakış açısıyla pilot uygulama sistemlerini ve süreçlerini kurmak için zamanları oldu.”

Grupta dev şirketler yer alıyor

Pilot üyeler arasında devlet destekli Sberbank ve VTB gibi Rusya’nın en büyük bankalarının yanı sıra Tinkoff Bank gibi büyük özel bankalar yer alıyor. Diğer katılımcılar arasında ticari banka Alfa Bank, Gazprombank, Promsvyazbank, Rosbank, Ak Bars Bank, Dom.RF, SKB-Bank, TKB ve Soyuz bankası yer alıyor.

Yapılan açıklamada testin ilk aşamasının, dijital ruble ve diğer birkaç operasyonu içereceği bildiriliyor. Rusya Merkez Bankası daha sonra katılımcı sayısını ve pilot faaliyetlerin kapsamını genişletmeyi planlıyor.

Merkez bankasının özel kripto para birimleri yerine dijital rubleye öncelik vermesi, yakın zamanda bankanın “dış ticaret anlaşmalarında bağımsızlığı sağlayan gerçek bir finansal araç” sağlaması gerektiğini savunan önde gelen oligark Oleg Deripaska da dahil olmak üzere bazı yüksek profilli isimlerin öfkesini çekmiş durumda.

Bu makale ilk olarak Muhabbit’te yayımlanmıştır

Feragat: ParaBorsa.Org would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore ParaBorsa.Org doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

ParaBorsa.Org or anyone involved with ParaBorsa.Org will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.


Source link

İlgili İçerikler

Başa dön tuşu